Categories:

Nauka pływania: kiedy jest dobry czas na rozpoczęcie lekcji pływania

Pływanie jest niewątpliwie dla Ciebie dobre — ale w jakim wieku powinieneś je przedstawić dziecku? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego nauka pływania od najmłodszych lat jest niezbędna, a także dowiesz się, jak wspierać zabawną i bezpieczną naukę.

Najlepszy wiek na rozpoczęcie lekcji pływania

Badania pokazują, że najlepszy czas na rozpoczęcie nauki podstaw pływania przez dziecko to  okres od 1 do 4 roku życia . Jednak niemowlęta w wieku od 6 miesięcy do 3 lat mogą uczestniczyć w lekcjach dla rodziców i dzieci, aby zacząć cieszyć się wodą i aklimatyzować się w niej. Lekcje te uczą również rodziców kluczowych umiejętności w zakresie bezpieczeństwa w wodzie, aby lepiej edukować i chronić swoje dziecko. Jeśli Twoje dziecko ma więcej niż 4 lata, nie martw się. Nigdy nie jest za późno na naukę. W wieku 4 lat i więcej  dzieci zaczynają rozumieć techniki pływania , takie jak pływanie i pływanie do określonego miejsca. 

Zapisanie dziecka na lekcje pływania w wieku od 6 miesięcy do 4 lat to najskuteczniejszy sposób, aby pomóc mu zaaklimatyzować się w wodzie. Ta wczesna aklimatyzacja zachęci ich do tego, by nie bały się pływania, ponieważ ich lekcje stają się trudniejsze.

Korzyści z nauki pływania w młodym wieku

Nauka pływania w młodym wieku może być bardzo korzystna dla rozwoju psychicznego i fizycznego Twojego dziecka, pomóc mu zachować bezpieczeństwo i budować umiejętności na całe życie. 

To tylko kilka zalet nauki pływania we wczesnym dzieciństwie.

 • Tworzy solidną podstawę zdrowego stylu życia:  pływanie zapewnia dzieciom zdrowie i ćwiczy kluczowe obszary ich rozwoju fizycznego, w tym zdrowie płuc i mięśni, elastyczność i wytrzymałość.
 • Będą wiedzieć, co zrobić, jeśli wpadną:  formalne lekcje pływania nauczą Twoje dziecko niezbędnych umiejętności przetrwania, których potrzebuje, aby zachować bezpieczeństwo w wodzie.
 • Buduje ważne umiejętności:  oprócz rozwoju fizycznego Twojego dziecka, lekcje pływania pozwalają mu poznać inne dzieci w jego wieku i ćwiczyć ich umiejętności społeczne. Ponieważ mają wspólne zainteresowania, mogą nawet poznać nowych przyjaciół! 
 • To przerwa od czasu przed ekranem:  dzisiaj dzieci  spędzają więcej czasu na oglądaniu ekranów  niż kiedykolwiek wcześniej. Zbyt długi czas przed ekranem często wiąże się z  otyłością, nieregularnym snem i problemami behawioralnymi . Eksperci zalecają, aby wszystkie dzieci poniżej 5 roku życia  spędzały mniej czasu przed ekranem,  aby dorastały zdrowiej. Pływanie to idealna okazja, aby wprowadzić do rutyny Twojego dziecka czynności niezwiązane z ekranem. 
 • Może wzbudzić nowe zainteresowanie:  Kiedy Twoje dziecko nauczy się pływać w młodym wieku, zachęci je do ufnego poszukiwania nowych rzeczy, a nawet może wzbudzić zainteresowanie innymi zajęciami związanymi z wodą, takimi jak profesjonalne pływanie, kajakarstwo, nurkowanie i nie tylko .

Co jeśli mojemu dziecku się to nie podoba?

Jeśli zacząłeś przedstawiać swojemu dziecku basen lub zapisałeś je na lekcje pływania, tylko po to, by odkryć, że mu się to nie podoba, nie martw się! Możesz zrobić kilka kroków, aby uczynić to doświadczenie przyjemniejszym dla was obojga i zachęcić ich do innego spojrzenia na pływanie.

 • Zacznij w domu:  Zanim zdecydujesz się na formalną lekcję pływania lub pomiędzy lekcjami, pozwól dziecku  poczuć się komfortowo z wodą w domu . Kąpiel to doskonała okazja, aby przyzwyczaić ich do pomysłu zanurzenia się w wodzie. Pokaż im, jak dużo zabawy mogą mieć dmuchanie baniek lub małe pluski. 
 • Pozwól im patrzeć, jak inni pływają:  Jeśli Twoje dziecko sprzeciwia się lekcjom pływania, ponieważ boi się lub nie jest pewien, czego się spodziewać, pozwól mu patrzeć, jak Ty lub inne dzieci w ich wieku bawicie się w basenie. Pomożesz dziecku zacząć postrzegać pływanie jako zabawę, a nie lekcję do nauczenia się lub przeszkodę do pokonania.
 • Niech to będzie zabawne:  nie pozwól, aby lekcje pływania były źródłem stresu lub zmartwień dla Twojego dziecka. Wdrażaj nagrody, cele i działania, aby był to przyjemny i ekscytujący czas. Gry w basenie są świetnym motywatorem i pomagają dziecku nauczyć się pływać, kopać i stąpać po wodzie, nie zdając sobie z tego sprawy. Powinieneś również rozważyć użycie różnych zabawek i przedmiotów, aby urozmaicić czas pływania, takich jak makaron basenowy i gogle.
 • Ustal rutynę:  powtarzanie jest istotną częścią uczenia się każdej nowej umiejętności. Włącz regularne lekcje pływania do cotygodniowej rutyny Twojego dziecka. Dzięki temu będą mieli coś, na co mogą czekać i dadzą szansę na dalszy rozwój swoich umiejętności z biegiem czasu. 
 • Nie zmuszaj się:  jeśli próbowałeś wszystkiego, aby zachęcić dziecko do pływania i nic nie działa, najlepiej na razie odpuścić. Możliwe, że w przyszłości staną się bardziej ciekawi i zechcą spróbować ponownie. W międzyczasie istnieje kilka innych sposobów, aby pomóc dziecku pozostać aktywnym i rozwijać umiejętności społeczne.

Wskazówki dotyczące lekcji bezpiecznego pływania

Chociaż zapisanie dziecka na formalne lekcje pływania w młodym wieku może być bardzo korzystne dla jego rozwoju społecznego i fizycznego, to ostatecznie decyzja należy do Ciebie. Wiesz, co jest najlepsze dla Twojego dziecka. Jeśli zdecydowałeś się kontynuować lekcje, to świetnie! 

Aby zapewnić bezpieczne i przyjemne doświadczenie, pamiętaj o poniższych  wskazówkach dotyczących bezpieczeństwa pływania  :

 • Sprawdź, czy woda ma komfortową temperaturę — ​​nie za gorącą i nie za zimną.
 • Naucz swoje dziecko, jak korzystać z urządzeń pływających, w tym z kółek do rzucania, aby wiedziało, jak reagować w sytuacjach awaryjnych.
 • Zapisz swoje dziecko na formalne lekcje pływania. Praca sam na sam z dzieckiem to dobry sposób na zapewnienie mu większej wygody podczas pływania, ale ratownicy to wyszkoleni profesjonaliści i wyposażeni do bezpiecznego i skutecznego prowadzenia lekcji. 
 • Ostrożnie wybieraj lekcje pływania dla swojego dziecka. Zajęcia powinny być  małe, skupione i prowadzone przez certyfikowanego instruktora . Pamiętaj, że nie każdy program jest odpowiedni dla wszystkich dzieci. Jeśli Twoje dziecko nie lubi lub nie korzysta z lekcji pływania, poszukaj innych lokalnych opcji.
 • Kiedy Twoje dziecko pływa poza oficjalnymi lekcjami, cały czas je monitoruj. Dowiedz się, jak rozpoznać oznaki stresu w wodzie i rozważ wzięcie udziału w zajęciach w nagłych wypadkach.
 • Jeśli Twoje dziecko dopiero zaczyna, poćwicz w nadzorowanym basenie, zanim przejdziesz do bardziej nieprzewidywalnych zbiorników wodnych, takich jak jezioro lub ocean.

Leave a Reply