Categories:

Jak odróżnić obuwie nubukowe od zamszowego?

Jeżeli zaliczasz się do osób preferujących zamszowe obuwie, to z całą pewnością niejednokrotnie zmagasz się z dylematem jak rozpoznać prawdziwą skórę zamszową od nieco tańszego oraz słabszego pod względem jakości nubuku. Właśnie dlatego warto zapoznać się z podstawowymi różnicami między tymi niezwykle podobnymi materiałami.

Jak rozpoznać obuwie z zamszu i nubuku?

Rozpoznawanie różnic między nubukiem i zamszem jest niezwykle istotne, ponieważ brak tej wiedzy może spowodować to, że nieświadomie możesz kupić coś zupełnie innego, niż zaplanowałeś. Istnieje  między nimi kilka różnic, które pomogą Ci wybrać produkt wysokiej jakości. Dlatego też należy dokonać weryfikacji i oceny jakości materiału. Do wykonania zamszu prawie zawsze używa się skóry jelenia lub łosia. Natomiast nubuk wytwarzany jest ze skór bydlęcych. Oczywiście przy wytwarzaniu tego rodzaju materiałów stosuje się różne metody produkcji.

Są  one do siebie bardzo podobne, ale kosmki nubuku można łatwo odróżnić, ponieważ są wyraźnie niższe niż w przypadku zamszu.  Z kolei zamsz stosowany do produkcji odzieży i obuwia jest zazwyczaj dwustronny, a nubuk bywa aksamitny tylko z jednej strony, tzn. z przodu. Poza tym zamsz dobrze się rozciąga, a nubuk to gęsty materiał o małej elastyczności. Materiały łatwo rozróżnić, gdy weźmie się je do ręki. Producenci przetwarzają skórę zamszową z obu stron, dzięki czemu jest bardziej miękka i delikatniejsza niż nubuk. Oba te materiały nie lubią płynów i wilgoci, nie tolerują kontaktu z nimi, ale nubuk jest bardziej wrażliwy na ich działanie. Z kolei zamsz zachowuje dobry wygląd dłużej, niż jego odpowiednik. Natomiast z nubukiem należy obchodzić się z większą ostrożnością, ponieważ jest mniej trwały. Dlatego też jest  znacznie tańszy od najdroższego rodzaju skóry naturalnej, czyli zamszu. Jeśli chodzi o welur, to  również z dużą łatwością możesz odróżnić go od nubuku i zamszu. W tym celu wystarczy spojrzeć na jego strukturę. Jedna strona weluru jest gładka, druga strona ma runo krótkie i grube. Materiał ten często można pomylić z materiałami zamszowymi ze względu na runo, ale do jego produkcji zawsze używa się surowców o niższej jakości. Technologia produkcji weluru jest uproszczona. Dlatego ma niską cenę i krótką żywotność. Wykonany jest z wyjątkowo grubej skóry świńskiej i krowiej oraz z odzyskanych surowców produkcyjnych.

Jak właściwie dbać o buty wykonane z zamszu i nubuku?

Aby odpowiednia pielęgnacja gwarantowała długą żywotność zamszowych lub nubukowych butów, należy do każdego z materiałów dobrać adekwatny i wysokiej jakości pędzel.  Obuwie nubukowe jest twardsze, więc jeśli użyjesz do niego pędzla do pielęgnacji zamszu, możesz uszkodzić jego miękką strukturę i sprawić, że materiał będzie mniej estetyczny i atrakcyjny. Jeśli nie możemy z jakiegoś powodu użyć pędzla, należy spróbować pozbyć się brudu zwykłą gumką. Do impregnacji obuwia często używa się sprayów pielęgnacyjnych. Jednak przed ich nałożeniem lepiej pozbyć się brudu z butów i nałożyć je po całkowitym osuszeniu. Dla lepszego efektu obuwie warto zaimpregnować kilka razy.

Jeśli więc zamierzasz zakupić wysokogatunkowe obuwie dla swojej rodziny, ale nie lubisz przepłacać, to dobrym rozwiązaniem będzie przejrzenie ofert internetowych hurtowni obuwia, ponieważ często można tam spotkać atrakcyjne wyprzedaże.

Polecamy!