Categories:

Jak nauczyć się kaligrafii – porady dla początkujących

Wiele osób ze starszego pokolenia doskonale pamięta zajęcia z nauki kaligrafii. Były powszechne, a sztuka pięknego pisania nie była wymysłem czy też artystyczną wizją, a pewnego rodzaju standardem. Świadczyła o człowieku, jego podejściu do rzeczywistości, solidności i sumienności. Dlatego też była praktykowana na każdym etapie judykacyjnym, a ładne pismo stawało się wizytówką. Obecnie, gdy częściej używamy klawiatury lub ekranów dotykowych, kaligrafia nowoczesna jest sztuką, której trzeba się dodatkowo uczyć, ale naprawdę warto.

Czego potrzeba do nauki kaligrafii?

Wiele osób zastanawia się, jak nauczyć się kaligrafii. W sieci znaleźć można blogi, całe strony poświęcone temu, jak ładnie pisać, porady oraz oczywiście wszystkie potrzebne materiały. Poza tym można zapisać się na kurs kaligrafii i pod okiem eksperta poznać zasady oraz doskonalić warsztat. Takie zajęcia do złudzenia przypominają te poświęcone rysowaniu i malowaniu. Można wybrać technikę czy krój pisma, a poza ćwiczeniami to nauka kaligrafii ma również właściwości odstresowujące.

Czym jest kaligrafia nowoczesna?

Zanim przystąpimy do nauki podstaw kaligrafii, konieczne będzie przygotowanie niezbędnych przyborów. Oczywiście nie ma sensu inwestować w specjalny papier, ponieważ do ćwiczeń w zupełności wystarczy blok rysunkowy czy też kartka z drukarki. Z czasem pewnie, jeśli kaligrafia nowoczesna na dobre nas wciągnie, można zacząć sięgać po specjalistyczne dodatki. Papier musi mieć odpowiednią higroskopijność. Im Bardziej będzie atrament wnikać w kartkę, tym efekt będzie mniej estetyczny. Poza tym potrzebny będzie twardy ołówek i linijka, które pomogą naszkicować linie pomocnicze. Na początku zajęć z kaligrafii jest to szczególnie istotne.

Nauka kaligrafii – sztuka pięknego pisania dla każdego

Kluczowym przyborem jest pióro. Może być to element zestawu, przygotowane odpowiednio ptasie pióro, cienkopis, długopis ze ściętą końcówką, mazak. W sumie sprawdzi się też obsadka oraz stalówka ścięta, które nie będą zbyt giętkie, a to szczególnie istotne na początku przygody ze sztuką pięknego pisania. Warto też sięgać po zeszyty ćwiczeń. Dla początkujących odpowiednie przybory są wprowadzeniem do przygody z kaligrafią. Im większe będą umiejętności, tym większą uwagę trzeba zwracać uwagę, na odpowiednie narzędzia. Niezmiennie to jednak solidne podstawy będą zachętą do tego, by dalej się rozwijać, czerpać radość, a z czasem może nawet uczyć innych. Kaligrafia nie jest najłatwiejszą sztuką z możliwych, wymaga wielu godzin ćwiczyć, ale kształtne litery nakreślone na przykład kursywą angielską staną się powodem do dumy.