Categories:

Kiedy dziecko siada?

Po miesiącach leżenia i leżenia na brzuszku Twoje dziecko może być gotowe na zmianę scenerii i będzie musiało wykonać nowy kamień milowy, aby to zrobić: siadanie. 

Im więcej wprawi Twój maluch w trzymanie się prosto w pozycji siedzącej z asystą, tym szybciej odkryje przyjemność samodzielnego siedzenia – w tym lepszą perspektywę na wszystkie swoje ulubione zabawki (i ulubionych ludzi).

Kiedy dzieci siadają?

Większość dzieci może siedzieć z pomocą w wieku od 4 do 5 miesięcy, z niewielkim wsparciem rodzica lub siedzeniem lub podpierając się na rękach, ale zdecydowanie różni się to w zależności od dziecka. W tym wieku główki większości dzieci opadają nieco lub nie opadają już do tyłu, gdy ich górna część ciała jest podciągnięta do pozycji siedzącej. 

Począwszy od miesiąca 4 (lub kiedy dziecko dobrze trzyma głowę i wydaje się zainteresowane i gotowe), możesz podeprzeć swoje dziecko, aby usiadło z podparciem i dało mu niesamowity nowy punkt obserwacyjny na otaczający go świat.

Pomóż dziecku rozwinąć kontrolę nad szyją i głową, wykonując zabawę polegającą na podciąganiu go do pozycji siedzącej. Z dzieckiem leżącym na plecach (a może na nogach), chwyć go za ręce i delikatnie podciągnij, aby usiadł. Zabawne miny i odgłosy zbliżania pomogą mu cieszyć się jazdą.

Kiedy dzieci siadają same?

Niemowlęta mogą siedzieć bez pomocy, gdy mają około 6 miesięcy, kiedy mięśnie szyi, górnej części ciała i pleców są bardziej rozwinięte, ale czasami przyzwyczajają się do tego wcześniej lub później. Podobnie jak inne ruchy, istnieje szeroki zakres normalności.

W wieku 7 miesięcy niektóre niemowlęta mogą już siadać z pozycji leżącej, podnosząc je z brzucha, ale większość maluchów będzie potrzebowała dorosłego, który je podniesie lub ułoży w pozycji siedzącej do około 11. miesiąca. 

Tak czy inaczej, pod koniec 7 miesięcy Twoje dziecko powinno być w stanie siedzieć bez podparcia. Jeśli ten kamień milowy nie zostanie osiągnięty, skontaktuj się z lekarzem.

Jak sprawić, by moje dziecko usiadło?

Gdy tylko dobrze uniesie głowę, możesz zachęcić dziecko do siadania na kilka różnych sposobów: 

Oprzyj go na foteliku dla niemowląt, wózku lub na kolanach. 

Siedzenie z podparciem w wózku podczas spaceru po sąsiedzku jest szczególnie dobrym sposobem na rozwinięcie zainteresowania dziecka siedzeniem. Podczas spaceru zwracaj uwagę na wszystkie nowe rzeczy, które widzi ze swojej wyprostowanej pozycji, od psów i samochodów po przechodniów i inne dzieci w wózkach.

Daj mu coś, na czym może się chwycić — i poduszkę, aby powstrzymać upadki.

Im więcej wprawi Twoje dziecko w siedzenie z pomocą, tym bardziej prawdopodobne jest, że spróbuje samodzielnie usiąść bez poduszki lub rąk dorosłego, które by go podtrzymywały. Aby uspokoić jego chwiejne poczucie równowagi, rzuć piłkę i zagraj w łapanie, gdy oboje siedzicie, lub trzymaj go za ręce i śpiewaj piosenkę, delikatnie kołysząc się w rytm. 

Kiedy uczy się siedzieć, trzymaj go na kocu lub macie do ćwiczeń, aby złagodzić wszelkie upadki, i usiądź blisko, aby móc go złapać, jeśli przewróci się do tyłu.

Używaj zabawek jako zachęty.

Spróbuj umieścić zabawkę przed stopami dziecka, gdy siedzi, a może w końcu podeprzeć się na rękach podczas zabawy. Możesz także umieścić zabawkę w pobliżu czubka jego stóp, aby zwrócić jego uwagę. Następnie podnieś zabawkę na wysokość jego oczu. Sięga po nią, siedząc – i może nawet będzie w stanie samodzielnie pozostać w pozycji siedzącej, bawiąc się zabawką w dłoniach.

O co się nie martwić

Tak długo, jak dasz dziecku wiele okazji do ćwiczenia umiejętności siedzenia, poinformuje Cię, kiedy będzie gotowe do siedzenia.

Jeśli Twoje dziecko przewróci się lub zsunie na bok, nawet przy wsparciu, może nie być gotowe do siedzenia i możesz po prostu spróbować ponownie później. A dzieci, które dopiero zaczynają siadać, mogą łatwo się męczyć — poinformuje Cię, kiedy będzie miał dość, rozdrażniając się, narzekając lub garbiąc się.

Jeśli Twoje maleństwo nie będzie siedzieć z podparciem do końca 5 miesiąca, nie jest to powodem do niepokoju. Każde dziecko rozwija się inaczej i we własnym tempie. 

Po prostu nadal oferuj mnóstwo okazji do ćwiczenia siedzenia ze wsparciem oraz dużą ilością zachęty i rozproszenia, podczas gdy maluch jest wyprostowany, aby mógł używać i rozwijać mięśnie górnej części ciała. Spróbuj postawić jego fotelik dla niemowląt  obok lustra lub wykonać dodatkowy obrót wokół klocka w wózku. 

Kiedy dzieci siadają i raczkują?

Mnóstwo praktyki siedzenia prosto ( plus czas na brzuszku ) pomoże Twojemu maluchowi rozwinąć siłę górnej części ciała, której będzie potrzebował, aby zacząć raczkować — zwykle około 9 miesiąca. Niektóre dzieci zaczną raczkować już w wieku 6 miesięcy, podczas gdy inne powstrzymują się, a niektóre nawet całkowicie pomijają raczkowanie. Nauczenie dziecka siadania może pomóc w rozpoczęciu pierwszych ruchów raczkujących. W rzeczywistości niemowlęta często „odkrywają” raczkowanie po nauce siedzenia. Jeśli pochyla się podczas siedzenia, może zdać sobie sprawę, że może podeprzeć się na dłoniach i ramionach, zanim zacznie kołysać się w przód iw tył, a w końcu posuwać się do przodu cal po calu. Siedzenie to tylko kolejny (w przenośni) krok w kierunku pierwszych kroków Twojego dziecka.

Leave a Reply