Categories:

Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Dla Twojego dziecka siadanie to duże przedsięwzięcie. Zaczną siedzieć z podparciem (opierając się na tobie lub podpierając się poduszkami), gdy będą mieć dobrą kontrolę nad głową i szyją, zwykle w wieku około 4 do 5 miesięcy. Niedługo potem dzieci uczą się pochylać do przodu na rękach, aby zachować równowagę podczas siedzenia. W wieku od 6 do 8 miesięcy dzieci przyzwyczajają się do samodzielnego siedzenia. W wieku 9 miesięcy będą w stanie przyjąć pozycję siedzącą.

Siedzenie daje dziecku szersze spojrzenie na świat i pozwala mu bawić się i chwytać zabawki w zupełnie nowy sposób.

Nauka siadania to proces i nie jest łatwy. Mięśnie pleców, szyi i tułowia Twojego dziecka muszą być wystarczająco silne, aby utrzymać je w pozycji pionowej, a dziecko będzie musiało zachować równowagę i wymyślić, gdzie położyć nogi, aby się nie przewróciły.

Kiedy dzieci siadają?

Siedzenie z podparciem: Do czasu, gdy Twoje dziecko będzie miało 4 do 5 miesięcy, prawdopodobnie będzie w stanie utrzymać głowę stabilnie i siedzieć z podparciem. Aby pomóc dziecku w nauce siadania, połóż je na kolanach i pozwól mu oprzeć się o siebie (lub podtrzymuj je rękoma), gdy siedzicie razem na podłodze. Możesz też podeprzeć dziecko poduszkami. (Niektóre poduszki do karmienia w kształcie litery C dobrze sprawdzają się w tym celu.)

Najmniejszy ruch może spowodować, że Twoje dziecko się przewróci, więc trzymaj się blisko niego, gdy siedzi podparte. Gdy już siedzą podparte, dzieci szybko uczą się „statywu”, co oznacza pochylanie się do przodu na rękach, aby zachować równowagę.

Samodzielne siadanie: w wieku od 6 do 8 miesięcy większość dzieci może siedzieć bez wsparcia lub pomocy z Twojej strony i bez opierania się na rękach, aby zachować równowagę. Mogą się trochę chwiać, ale nauczą się samodzielnie siedzieć.

Mogą jeszcze nie być w stanie płynnie przejść od leżenia do siedzenia (i vice versa). Nawet niemowlęta, które opanowały siedzenie, w końcu się przewrócą, często dlatego, że tracą zainteresowanie wyprostowaniem i nie wiedzą, jak zmieniać pozycje.

Jak dzieci uczą się siadać

Noworodki

Twoje dziecko jest dalekie od siedzenia z lub bez wsparcia. Możesz jednak zacząć je przygotowywać z dużą ilością czasu na brzuszek . Na początku jedyne, co zrobią, to spróbują podnieść głowę – i to dobrze! Wzmacniają mięśnie pleców i szyi oraz ćwiczą umiejętności, których będą potrzebować, aby zacząć siadać.

1 do 2 miesięcy

Gdy Twoje dziecko nabierze lepszej kontroli nad głową przez cały ten czas na brzuszku, zauważysz, że może podnieść głowę wyżej, a nawet obrócić ją na boki. To jest dokładnie ten rodzaj ćwiczeń, które Twoje dziecko będzie musiało wykonać w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

3 do 4 miesięcy

Od teraz zauważysz dużą poprawę siły szyi i kontroli głowy dziecka. Nauczą się podnosić głowę do 45 stopni i trzymać ją stabilnie, leżąc na brzuchu. W wieku 4 miesięcy wiele dzieci używa ramion, aby utrzymać głowę i klatkę piersiową nad ziemią. Niektóre dzieci zaczną przewracać się z brzuszka na plecy.

5 do 6 miesięcy

Twoje dziecko przyzwyczai się do siedzenia z podparciem i prawdopodobnie będzie w stanie dobrze siedzieć w wysokim krzesełku lub foteliku dziecięcym. Upewnij się, że zapinasz pas bezpieczeństwa, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Ponadto, gdy Twoje dziecko będzie już w stanie usiąść w krzesełku i wykaże inne oznaki gotowości, możesz zacząć podawać mu pokarmy stałe .

Twoje dziecko prawdopodobnie nauczy się również przewracać się z pleców na brzuch, co wymaga większej siły i koordynacji.

7 do 8 miesięcy

Po siedzeniu z podparciem Twoje dziecko wymyśli, jak utrzymać równowagę w pozycji siedzącej, pochylając się do przodu na jednej lub obu rękach w pozycji statywu. W wieku od 7 do 8 miesięcy prawdopodobnie będą w stanie siedzieć bez podparcia (co uwolni ich ręce do eksploracji) i nauczą się obracać, aby dotrzeć do pożądanego przedmiotu podczas siedzenia.

9 miesięcy i więcej

W tym momencie Twoje dziecko będzie w stanie dobrze siedzieć i wymyśli, jak wchodzić i wychodzić z pozycji siedzącej.

Jak pomóc dziecku usiąść

Możesz pomóc swojemu dziecku osiągnąć ten kamień milowy poprzez:

  • Dając dziecku dużo czasu na brzuszek. Podnoszenie głowy i klatki piersiowej pomaga dziecku wzmocnić mięśnie szyi i rozwinąć kontrolę głowy niezbędną do siadania.
  • Zachęcanie dziecka do patrzenia na brzuszek. Użyj jasnej zabawki, która wydaje dźwięki, aby skłonić ich do spojrzenia w górę. (Jest to również dobry sposób na upewnienie się, że słuch i wzrok Twojego dziecka są na właściwym torze).
  • Pozwól dziecku ćwiczyć siadanie wsparte na poduszkach lub opieranie się o ciebie. Gdy Twoje dziecko przyzwyczai się do tego, umieść zabawki i inne intrygujące przedmioty w jego zasięgu, aby siedzenie było jeszcze przyjemniejsze.

Jak zawsze, a zwłaszcza gdy dopiero uczą się siedzieć, trzymaj się blisko dziecka na wypadek, gdyby się przewróciło – lub chciało pochwalić się nowymi umiejętnościami. Niech ćwiczą siedzenie na miękkiej, wyłożonej wykładziną podłodze lub kocu albo na zewnątrz na kocu piknikowym.

Co zrobić, jeśli dziecko nie siada?

Niemowlęta rozwijają umiejętności inaczej, niektóre szybciej niż inne. Ale za każdym razem, gdy podejrzewasz problem z rozwojem dziecka, najlepiej działać wcześnie i uzyskać pomoc, jeśli to konieczne, w przypadku jakichkolwiek opóźnień rozwojowych .

Porozmawiaj z lekarzem dziecka, jeśli:

  • Nie potrafią utrzymać głowy w górze do około 4 miesiąca życia
  • Nie mogę siedzieć z pomocą do 6 miesiąca życia
  • Nie mogę siedzieć bez wsparcia w wieku 9 miesięcy

Co dalej, gdy Twoje dziecko zacznie siadać?

Siedzenie jest kluczem do raczkowania , stania i chodzenia . Gdy Twoje dziecko osiągnie ten kamień milowy, to prawdopodobnie tylko kwestia czasu, zanim zacznie raczkować.

Twoje dziecko zrozumie, że może rzucić się do przodu z pozycji siedzącej i utrzymać równowagę na rękach i kolanach. Mogą przyzwyczaić się do poruszania się do przodu (lub do tyłu) na czworakach już w wieku 6 lub 7 miesięcy i opanować raczkowanie w wieku 10 miesięcy.

Niektóre dzieci używają innych sposobów poruszania się, takich jak ślizganie się po tyłku, ślizganie się na brzuchu lub turlanie się po pokoju. Inni nigdy nie czołgają się i nie poruszają bezpośrednio do podciągania się, stania, pływania i chodzenia.

Leave a Reply