Categories:

Nauka jazdy na rolkach: jak nauczyć się jeździć na rolkach?

Jazda na rolkach może zapewnić Ci uzasadnione korzyści zdrowotne; czy to na fitness, czy na zabawę. Wyższe tętno, lepsza aktywność cardio i zwiększona rozciągliwość mięśni łączą się, tworząc kompletny trening rdzenia w rolkach.

Nic dziwnego, co roku dreszczyk jazdy na rolkach przyciąga wielu nowych rolkarzy, którzy dołączają do ćwiczeń. Jednak nowicjusze są często sceptycznie nastawieni do opanowania technik.

Czy jazda na rolkach jest trudna do nauczenia? Cóż, odpowiedź zależy od różnych czynników. Po pierwsze, czy masz wcześniejsze doświadczenia w podobnym sporcie ekstremalnym, takim jak jazda na rolkach, łyżwiarstwo, ślizganie się i szybownictwo itp.?

Następnie twój wiek jako początkującego może odegrać pewną rolę w opanowaniu sztuczek. Jeśli jesteś kompletnym nowicjuszem w sztuce jazdy na rolkach, opanowanie podstaw może być trudne.

Możesz jednak zacząć powoli, gdy już znasz ćwiczenia, reszta polega na ćwiczeniu technik.

Twoje mięśnie są bardziej elastyczne, a ciało bardziej elastyczne w młodym wieku. Zbliżając się do dorosłości, możesz potrzebować większego wkładu, aby wzmocnić i kondycjonować mięśnie oraz rozwinąć wytrzymałość.

Dla niektórych początkujących dorosłych, nauka jazdy na rolkach może wydawać się koszmarem. Powiedziawszy to; właściwa postawa, prawe podejście, odpowiedni schemat ćwiczeń dla budowania mięśni i konsekwentna praktyka mogą pomóc w nauce jazdy na rolkach w krótkim czasie w każdym wieku, nawet bez wcześniejszego doświadczenia.

Poniższe wskazówki mogą jeszcze bardziej ułatwić naukę jazdy na rolkach dla początkujących.

Przygotowanie to podstawa

Jedną z myśli, którą często mają na myśli początkujący, jest to, że na początek potrzebują tylko pary rolek. Z pewnością potrzebujesz dobrej pary rolek, które dobrze przylegają do stopy i zapewniają odpowiednie wsparcie dla kostek. Ale jedną z rzeczy, o których często zapominają początkujący, jest sprzęt ochronny.

Właściwe przygotowanie jest tak samo ważne, jak zakup właściwej pary rolek. Możesz czuć pokusę, aby nauczyć się jeździć na rolkach tak wcześnie, jak to możliwe i możesz uderzyć na lodowisko bez żadnego sprzętu zabezpieczającego. Ale będziesz musiał zmierzyć się z następującymi konsekwencjami. Przede wszystkim powinieneś zaopatrzyć się w kompletny zestaw sprzętu ochronnego, który obejmuje kask, parę ochraniaczy na łokcie, grube nakolanniki i ochraniacze na nadgarstki. Możesz również dołączyć ochraniacz na usta do swojego zestawu bezpieczeństwa.

Należy pamiętać, że upadek jest nieuniknionym i prawdopodobnym wydarzeniem podczas nauki jazdy na rolkach. Sprzęt ochronny ratuje Cię w przypadku nieprzyjemnego upadku. Zainwestuj także w wyściełane szorty, aby uniknąć bólu pleców lub nadwyrężenia kości ogonowej.

Opanowanie upadku

Nauka prawidłowego spadania jest tak samo ważna w jeździe na rolkach jak nauka bezpiecznego szybowania. Powinieneś wiedzieć, jak bezpiecznie upaść, aby uniknąć poważnych kontuzji lub napiętych mięśni. Profesjonaliści często doradzają początkującym, aby jeździli na rolkach w pobliżu trawiastego terenu, dopóki nie opanują podstaw, aby trawa mogła służyć jako poduszka, gdy upadną.

Podstawową radą dla wszystkich początkujących jest założenie sprzętu ochronnego jeszcze przed rozpoczęciem jazdy na wrotkach. Możesz ćwiczyć w środku na macie do jogi lub grubym dywanie, aż nauczysz się sztuki spadania na rolkach. Aby wykonać upadek na kolano, możesz stanąć na dywanie, rozstawiając stopy na szerokość barków, lekko zginając kolana, aby zapewnić stabilność. Wykonaj przedni wypad, delikatnie opierając kolana na dywanie. Następnie wstań z ugiętymi kolanami.

Powtórz wiertło delikatnie upuszczając na jedno kolano. Gdy poczujesz się komfortowo, możesz zwiększyć trudność, opadając na kolano i wstając bez użycia rąk. Również prawidłowe wstawanie jest ważne, gdy upadasz. Zawsze wstawaj z ugiętymi kolanami.

Jeśli kiedykolwiek upadniesz na brzuch, staraj się nie lądować bezpośrednio na kręgosłupie, aby uniknąć siniaka kości ogonowej, co może zająć miesiące. Zawsze staraj się wybrać stronę i opaść na jeden policzek, zaciskając pośladki. Kiedy zaczniesz ćwiczyć spadanie w ten sposób, twoje ciało zapamięta ćwiczenie w przypadku rzeczywistego upadku do tyłu. Co więcej, naucz się bezpiecznie spadać na ochraniacze i nigdy nie łap innych osób jeżdżących na rolkach w czasie ich jazdy!

Ćwiczenie swojej postawy

Jako początkujący możesz upaść wiele razy. Utrzymanie odpowiedniej postawy pomoże Ci nauczyć się stabilnego poruszania się na wrotkach. Prawidłowa postawa jest niezbędna do opanowania umiejętności balansowania w rolkach. Możesz zacząć swoje pierwsze lekcje balansowania od nauki chodzenia na ostrzach po skrawku trawy lub żwiru. Trawa zapewnia odpowiednią przyczepność, zapobiegając toczeniu się ostrzy.

Ponadto możesz ćwiczyć swoją postawę w pomieszczeniu na dywanie. W tym celu delikatnie ugnij kolana i spróbuj zejść jak najniżej. Im niższy, tym lepiej. Zauważysz, że krzycząc nisko udowa postawa jest często najbardziej stabilna podczas jazdy na rolkach. Trzymaj tyłek na zewnątrz, aby kolana nigdy nie przesuwały się za palcami, aby zapewnić bezpieczeństwo. Utrzymuj niższą i szerszą postawę, aż będziesz mógł wygodnie jeździć.

Pamiętaj, aby trzymać ręce zawsze z przodu, a łokcie schowane po bokach. Pomoże to w utrzymaniu nisko położonego środka ciężkości i zapewni właściwe wyważenie wagi. Nigdy nie wysuwaj rąk, gdy czujesz się niepewnie. Trzymaj ręce z przodu i łokcie blisko boków. Delikatnie ugnij kolana i poszerz swoją postawę, aby odzyskać równowagę. To albo ustabilizuje cię, albo pomoże ci bezpiecznie spaść do przodu na podkładkach bezpieczeństwa.

Pierwsze kroki na kółkach

Kiedy już opanujesz prawidłową postawę, powinieneś poszukać gładkiej, płaskiej powierzchni, aby ćwiczyć toczenie i szybowanie. Niezbędne jest znalezienie płaskiego kawałka ziemi pozbawionego gruzu i wybojów. Każdy rodzaj przeszkody, nawet najmniejszy kamyk, może sprawić, że początkujący upadnie szybko. Gdy nauczysz się podstaw i nabierzesz prędkości, możesz również przełączyć się na chodniki i skateparki.

Możesz także poszukać krytego lodowiska w swojej okolicy. Możesz również wziąć lekcje dla początkujących w boksach do lacrosse, utwardzonych torach lub kortach tenisowych. Opuszczone parkingi są również dobrym miejscem do jazdy na rolkach, ale należy je najpierw sprawdzić pod kątem kamyków, liści i pęknięć. W każdym razie unikaj miejsc w pobliżu ruchu. Wskazane jest również, aby jeździć na rolkach ze współpracownikiem lub przyjacielem, dopóki nie poczujesz się komfortowo.

Pierwsze wstanie może być najtrudniejszą częścią w historii. Przyjaciel może pomóc Ci nauczyć się wstawać i balansować na rolkach. Oto kilka punktów do rozważenia jako początkujący, aby ułatwić proces uczenia się:

 • Postaraj się stanąć na nogach, równomiernie rozkładając ciężar na obie rolki. Nie ruszaj się, aby zachować stabilność. Możesz poprosić przyjaciela, aby delikatnie cię odciągnął i pomógł stanąć na rolkach.
 • Kiedy leżysz na ziemi, naucz się trzymać jedną nogę z przodu, a drugą za sobą w kwadratowej pozycji. Delikatnie uklęknij na jednym nakolanniku, kładąc obie ręce na ziemi. Staraj się równomiernie zrównoważyć swoją wagę i delikatnie wysuń drugą stopę do przodu. Postaraj się stać powoli z ugiętymi kolanami. Nie ruszaj się przez chwilę. Gdy poczujesz się komfortowo, możesz spróbować samodzielnie wstać bez użycia rąk.
 • Pozycja T pomaga początkującym zapobiegać toczeniu się, gdy uczą się stać nieruchomo na rolkach. W tym celu należy obrócić jedną rolkę w bok, opierając ją o drugą pod kątem 90 stopni.
 • Następnym krokiem jest nauczenie się bezpiecznego padania na kolana. Gdy zrozumiesz sztukę bezpiecznego spadania, możesz zacząć turlać się na kółkach.
 • Zacznij powoli i spróbuj zaangażować mięśnie czworogłowe, aby uzyskać lepszą równowagę.
 • Trzymaj kolana ugięte, kiedy się zatrzymujesz.
 • Na początku utrzymuj pozycję kaczki, aby wygodniej jeździć na rolkach. Innymi słowy, trzymaj pięty na zewnątrz i palce u stóp, aby uniknąć zbytniego toczenia. Zacznij od małych kroków, aby poczuć rolki. Możesz przejść do właściwej formy jazdy na rolkach, kiedy czujesz się komfortowo.
 • Rozstaw stopy na szerokość ramion i delikatnie wypchnij jedną stopę w bok, aby poruszać się do przodu. Następnie stopniowo sprowadzaj go z powrotem do środka. Pchanie w jedną stronę pomaga w jeździe do przodu.

Gdy nauczysz się szybować, następnym krokiem jest zrozumienie, jak szybko skręcać, omijając przeszkody, aby zmieniać kierunek podczas jazdy. To skręcanie może wymagać równoległych technik, w których utrzymujesz pęd do przodu i nożyc nogi w przeciwnym kierunku, aby skręcić do przodu. Na przykład, nożyc prawą stopę do przodu nad lewą, aby skręcić w lewo.

Delikatnie zegnij drugą nogę, obracając przednią nogę z powrotem do pozycji wyjściowej po zmianie kierunku. Gdy już wiesz, jak się ustabilizować podczas skręcania, możesz przyspieszyć swój skręt, kołysząc i obracając tułowiem podczas nożyc nóg, aby zmienić kierunek.

Nauka odpowiedniej formy od samego początku pomaga z czasem lepiej jeździć. Zacznij powoli i ćwicz dalej. Jeździć często, aby opanować podstawy i zrozumieć techniki. Im więcej ćwiczysz, tym szybciej się nauczysz.

Nauka szybkiego zatrzymania

Jako początkujący możesz czuć się komfortowo wskakiwać za każdym razem na skrawek świeżej trawy, aby szybko się zatrzymać. Jednak Twoje rolki mają gumowe hamulce z tyłu jednej rolki. Wszystko, co musisz zrobić, to przenieść swój ciężar na rolce bez stopera utrzymującego stopę hamulca w pozycji prostopadłej. Taki kształt litery T zapewnia dodatkową stabilność podczas postoju i zapobiega przewróceniu się. Delikatnie naciśnij stopery, aby uruchomić hamulce.

Początkujący muszą najpierw ćwiczyć stopery na czystej, płaskiej powierzchni. W przypadku, gdy twoje rolki nie mają hamulca pięty; możesz zatrzymać, wywierając nacisk i przeciągając tylną rolkę, aż się zatrzymasz. Powinieneś wiedzieć, że w rolkach istnieje wiele technik zatrzymywania, takich jak T-Stop, Tomahawk Stop i Plough Stop. Niektóre z nich to bardziej zaawansowane ruchy, których nauczysz się później.

W trybie Plough Stop palce stóp są skierowane do środka, a nogi szeroko otwarte. Delikatnie ściśnij wewnętrzną stronę ud, aby wywrzeć nacisk na rolki. W końcu Twoje rolki utworzą trójkąt, który pomoże Ci się zatrzymać. Chodzi o to, aby odpowiednio uciskać wewnętrzną stronę ud, aby nie potykać się ani nie ślizgać na rolkach bez zwalniania. Ćwicz zatrzymywanie pługa, aby nauczyć się bezpiecznego zatrzymywania w stabilnej pozycji. Naucz się utrzymywać równowagę, gdy się zatrzymujesz. Spróbuj regulować prędkość.

W T-Stopie utrzymujesz wagę na stopie, utrzymując drugą rolkę pod kątem 90 stopni za tobą. Następnie delikatnie przeciągaj tylną stopę, aż stopniowo zwolnisz i ostatecznie zatrzymasz. Początkujący mogą uznać T-Stop za nieco trudny. Wypróbuj najpierw inne techniki zatrzymywania, aby wygodnie poruszać się na rolkach.

Techniki zatrzymywania można ćwiczyć początkowo bez rolek. W tym celu wybierz jedną stopę i umieść ją za sobą. Utrzymuj swoją wagę na przedniej nodze. Gdy poczujesz się komfortowo, załóż rolki i stój nieruchomo. Umieść jedną rolkę za podbiciem do pięty.

Teraz możesz wypróbować T-stop podczas jazdy na rolkach. W tym celu delikatnie spróbuj obracać, aż ruch będzie naturalny. Stopniowo wybierz jedną stopę i umieść ją za drugą tak, aby wszystkie 4 koła równomiernie dotykały podłoża. Delikatnie zwolnij, stopniowo zwiększając nacisk na tylną stopę, ale utrzymując ciężar na przedniej stopie.

Zbyt szybkie obciążanie tylnej stopy może spowodować upadek do tyłu. Delikatnie zwiększ nacisk na tylną stopę, aby siła tarcia spowolniła Cię. T-Stop może również pomóc Ci zwolnić, ale kontynuować jazdę. Ta technika zatrzymania jest bardzo przydatna podczas szybowania z rówieśnikami.

Słowa ostrzeżenia dla początkujących

Niejednokrotnie początkujący sprawiają, że proces nauki jazdy na rolkach staje się jeszcze trudniejszy, gdy nie postępują zgodnie z wytycznymi. Wszyscy rolkarze muszą przestrzegać pewnych zasad i przepisów podczas jazdy na świeżym powietrzu. Ponadto istnieją odpowiednie wytyczne dotyczące bezpieczeństwa i podstawy nauki dla początkujących, których powinni przestrzegać. Oto kilka słów przestrogi dla początkujących przez profesjonalistów w tej dziedzinie:

 • Unikaj jazdy na rolki w deszczu i nigdy nie zamocz swoich rolek. Jeśli zrobisz; wilgoć może spowodować rdzewienie i zatarcie łożysk w rolkach. 
 • Nie zjeżdżaj w dół, gdy jesteś początkującym. Możesz nie wiedzieć, jak zatrzymać się przy bardzo dużej prędkości podczas zjazdu na rolkach i możesz się poważnie rozbić. Nawet najmniejsze nachylenie może być przerażające dla początkującego. Szybuj po płaskim podłożu, aż poczujesz się komfortowo podczas szybkiej jazdy. Zachowaj szczególną ostrożność, aby nie stoczyć się ze wzgórza. W szczególności unikaj pochyłych terenów w pobliżu ruchu.
 • Zawsze sprawdzaj swoje rolki przed ich założeniem. Z czasem Twoje ł mogą ulec zużyciu. Stopery na palcach mogą się poluzować i ostatecznie odpaść. Koła mogą się poluzować. Twoje rolki mogą przez pewien czas nie pasować i tak dalej. Szybko przeskanuj swoje rolki, zanim planujesz jeździć. Wyrób sobie nawyk sprawdzania rolek za każdym razem przed jazdą na rolkach.

Nauka jazdy na rolkach może wydawać się stresująca i męcząca. Pamiętaj, że jazda na rolkach to sport ekstremalny, który wymaga od Twojego ciała pożądanej wytrzymałości, wytrzymałości mięśniowej i siły rdzenia. Powinieneś poddać się odpowiedniemu reżimowi treningowemu obejmującemu zarówno ćwiczenia off-skate, jak i on-skate, aby rozwinąć niezbędną siłę fizyczną i wytrzymałość wymaganą przez sport. Oto kilka rzeczy do rozważenia, gdy stajesz się lepszy w jeździe na rolkach.

 • Naucz się “tańczyć na rolkach”. Cóż, nie dosłownie. Chodzi o to, aby poruszać się powoli i stabilnie. Nigdy nie spiesz się z procesem uczenia się. Poprawa wszystkich dobrych rzeczy wymaga czasu. Delikatnie wypchnij jedną nogą, utrzymuj równowagę, trzymaj stopę opuszczoną, utrzymuj stabilność i stopniowo wypychaj drugą stopę. Kontynuuj, aż stanie się drugą naturą. Naucz się szybko przenosić swoją wagę, gdy idziesz do przodu.

Z biegiem czasu, gdy staniesz się coraz lepszy na rolkach, zauważysz, że rolki stały się lekkie i możesz szybko poruszać stopami, z łatwością przenosząc ciężar ciała. Kiedy pozostajesz lekki na stopach i poruszasz się delikatnie, możesz naturalnie przesunąć się na drugą stopę, gdy uderzysz w przeszkodę. Pamiętaj tylko, aby stopy się poruszały. Naucz się ślizgać małymi krokami, aby uniknąć prędkości na początku.

 • Naucz się relaksować. Nie przeciążaj głowy mitami i folklorami związanymi ze sportem. Pamiętaj, że jesteś początkującym. Możesz otrzymywać różnego rodzaju porady od ludzi wokół ciebie, takich jak rówieśnicy, profesjonaliści i nerdowie tego sportu. Powinieneś skupić się na jednej ważnej radzie, jaką jest relaks. Bądź zrelaksowany i wyglądaj bez wysiłku.

Zachowaj spokój i pewność siebie. Możesz mieć trudności z przekonaniem swojego umysłu, że twoje stopy nie popełnią niczego głupiego, co sprawi, że upadniesz i zmiażdżysz ścięgna. Ten strach przed upadkiem jest największym zmartwieniem wielu początkujących. Nie możesz jednak pozostać zrelaksowanym, dopóki nie nauczysz się przezwyciężać strach przed upadkiem. Godziny ćwiczeń na rolkach i umiejętności budowania z biegiem czasu pomogą Ci zdobyć pewność siebie, aby zapracować na relaks, którego potrzebujesz. Często skanuj swoje ciało w poszukiwaniu napiętych miejsc podczas jazdy. Postaraj się je poluzować i nie okładaj żadnego z nich.

 • Ćwicz i ucz się. Gdy opanujesz podstawy, przekonasz się, że mniej przejmujesz się rolkami i postawą. Twoja pamięć mięśniowa w końcu pokieruje twoimi ruchami, gdy z czasem poczujesz się lepiej. Możesz ćwiczyć jazdę na rolkach w pomieszczeniu przy włączonej muzyce. Pomoże Ci to oderwać się od nóg i sprawi, że ruch jazdy na rolkach będzie bardziej automatyczny.
 • Obserwuj przeszkody. Nigdy nie patrz na nie ani nie zbliżaj się do nich bezpośrednio. Pamiętaj o zasadzie, że gdziekolwiek spojrzysz, twoje ciało podąża. Wpatrywanie się w przeszkody może skierować ruch wprost na nie. Trenuj swój umysł, aby zawsze odwracać wzrok w kierunku, w którym chcesz się poruszać. Odwróć oczy w tym kierunku, a twoje ciało będzie się odpowiednio ślizgać. Trenuj oczy, aby wypatrywać pustych miejsc, a nigdy przeszkód.

Początkujący mogą mieć ogromne trudności w publicznych skateparkach. Chociaż jest to niezwykle przydatne, trudno jest skupić się w miejscach pełnych rówieśników, przechodniów i małych dzieci jeżdżących wokół ciebie. Idealnie, jedynym sposobem, aby stać się lepszym w jeździe na rolkach, jest robienie tego i ćwiczenie od nowa. Jeździć często i tak długo, jak to możliwe. Z czasem zaczniesz jeździć dłużej i będziesz coraz lepszy w sztuce jazdy na rolkach.

Powiązane pytania

Ile czasu muszę poświęcić na naukę jazdy na rolkach? Im więcej ćwiczysz, tym lepiej z biegiem czasu będziesz jeździć na rolkach. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z wytycznymi, utrzymywać właściwą postawę, rozumieć podstawy i ćwiczyć, aż poczujesz się lepiej. Nie ma określonego harmonogramu określającego, ile czasu zajmie dana osoba nauczenie się jazdy na rolkach. Osoby z wcześniejszym doświadczeniem często szybko uczą się wykonywania trików. Amatorzy mogą potrzebować więcej czasu. Ale głównym czynnikiem, który decyduje o tym, jak szybko się uczysz, jest to, ile czasu poświęcasz na ćwiczenie umiejętności.

 Czy mogę nauczyć się jeździć na rolkach, jeśli nie mam doświadczenia w żadnym sporcie ekstremalnym? Osoby w każdym wieku mogą nauczyć się jeździć na rolkach. W rzeczywistości wiele lodowisk szkoli osoby w wieku od 11 do 70 lat. Jednak Twój kurs nauki może być nieco trudniejszy niż u dzieci w wieku 8 lub 10 lat. Z wiekiem nasze mięśnie tracą elastyczność, a kości sztywnieją. Być może będziesz musiał poddać się niektórym ćwiczeniom mięśni, aby przygotować ciało do uprawiania sportu. Odpoczynek polega na zrozumieniu podstaw i ćwiczeniu umiejętności.

Kilka podstawowych ruchów, które powinienem ćwiczyć jako początkujący, aby pomóc w generowaniu prędkości? Ruchy takie jak pochylanie się, obracanie i kucanie mogą pomóc w ćwiczeniu skrętów i generowaniu prędkości podczas jazdy na rolkach. Kiedy wykonujesz jakiekolwiek ruchy nóg, trzymaj ugięte kolana i luźne kostki. Staraj się na początku utrzymywać nisko położony środek ciężkości.