Categories:

10 najlepszych sposobów na naukę nowego języka

Rozumiemy, że nauka nowego języka jest wyzwaniem, jest frustrująca, a czasem po prostu trudna. A znalezienie najlepszego sposobu na naukę nowego języka? Wydaje się to prawie niemożliwe. Istnieją różne nauki, teorie i style uczenia się i prawdę mówiąc, niektórych języków łatwiej się nauczyć niż innych. Może świetnie radzisz sobie z konwersacją po francusku, ale nie potrafisz pisać po hiszpańsku, aby ocalić swoje życie. Pomimo trudności, przyswajanie wielu języków szybko zyskuje na popularności na całym świecie, a dwujęzyczność staje się coraz bardziej pożądanym dodatkiem do CV.

W związku z tym, że istnieje tak wiele sposobów na naukę języków obcych, może być trudno wybrać taktykę nauki języka, która będzie szczególnie pomocna dla Ciebie. Aby ożywić i odnowić swój zapał w nauce języka obcego lub poprawić imponujące umiejętności, które już osiągnąłeś, oto kilka świeżych pomysłów na najlepsze sposoby nauki nowego języka:

Najlepsze sposoby na naukę nowego języka

Zapamiętaj niektóre z nich, a zanim się obejrzysz, będziesz gotowy do znalezienia intensywnego programu językowego!

Zdobądź nowych przyjaciół

Jeśli w Twoim mieście jest społeczność ludzi, którzy mówią w języku, którego chcesz się nauczyć, zacznij chodzić na spotkania! Przyjaźń to jeden z najlepszych sposobów na naukę języka obcego i najłatwiejszy sposób na oswojenie się ze slangiem, intonacją i manierami. Możesz swobodnie rozmawiać ze swoimi przyjaciółmi w lokalnych kawiarniach, barach i restauracjach i powoli budować podstawy języka, którego chcesz się nauczyć. Wspaniałą rzeczą w nawiązywaniu znajomości z przyjaciółmi, którzy już mówią w danym języku (lub uczą się razem z Tobą) jest to, że będziesz mógł swobodnie ćwiczyć, nie czując się skrępowanym ani zdenerwowanym!

Kopiowanie dzieci z podstawówki

Pamiętasz kolegów i koleżanki? To, że jesteś już dorosły, nie oznacza, że nie możesz w tym uczestniczyć! Znajdźcie międzynarodowego kolegę do pisania i wymieńcie się wiedzą i doświadczeniem językowym. Edytujcie nawzajem swoje listy (zachowując to, co obaj napisaliście), abyście mogli zobaczyć, jak wygląda poprawny format i pisownia. Pomożecie sobie nawzajem w nauce, Wasze umiejętności pisania w języku obcym wzrosną dziesięciokrotnie, a może nawet będziecie mieli kogoś, kogo będziecie mogli odwiedzić za granicą, gdy będziecie gotowi wykorzystać te umiejętności. Możecie też wykorzystać kaligrafię, by lepiej zapamiętać wiedzę!

Oglądanie filmów

Osoby, które chcą skorzystać z jednego z najlepszych sposobów nauki języka w zaciszu własnego domu, powinny obejrzeć zagraniczny film w innym języku – bez napisów, jeśli to możliwe! Jest to nie tylko jeden z najlepszych sposobów na naukę języka obcego, ale także na lepsze poznanie kultury tego języka! Jeśli nie znasz języka na tyle, by wyłączyć napisy, zapisz sobie listę nowych słów, które usłyszysz i co według Ciebie oznaczają. Sprawdź je później. No dalej, szukanie słów to świetna zabawa! (uwaga: jeśli czujesz, że jesteś gotowy i chcesz “podnieść poziom” swojej nauki języka, postaraj się wyjść do teatru i obejrzeć publicznie zagraniczny film)!

Udawaj, że jesteś w restauracji

Przeczytaj menu w swoim języku docelowym i wybierz danie, które zamówiłbyś codziennie – a następnie sprawdź, co ono oznacza. Nazwy wybranych przez Ciebie potraw zostaną Ci w pamięci! A jeśli w końcu wybierzesz coś, co oznacza “psa” lub “jelito baranie”, będziesz wiedział, żeby unikać tych potraw, gdy będziesz za granicą (chyba że są to Twoje ulubione potrawy). Zanim wyjedziesz za granicę, na pewno nabierzesz apetytu zarówno na jedzenie, jak i na język!

Poszukaj zasobów internetowych

Internet to naprawdę magiczne miejsce. Jeśli szukasz najlepszych sposobów na naukę języka obcego, nie szukaj dalej! Możesz skorzystać z niezawodnego Google Translate, ale dlaczego nie skorzystać z pomocnego rozszerzenia przeglądarki, takiego jak Toucan? Toucan to darmowe rozszerzenie, które pokaże Ci słowa i zwroty w Twoim języku docelowym podczas przeglądania Internetu. Nauka języków obcych z pewnością nie może być łatwiejsza niż to! Możesz wybierać spośród takich języków, jak hiszpański, francuski, niemiecki, chiński i wiele innych!

Co jeszcze możesz zrobić, aby nauczyć się języka online? Możesz kontaktować się z innymi osobami uczącymi się języków obcych za pośrednictwem grup czatowych, oglądać filmy na YouTube i czytać artykuły. Internet jest gotowy, aby pomóc Ci osiągnąć Twoje cele w nauce języka obcego!

Wypróbuj kursy online

Jeśli chodzi o kursy językowe online, możesz skorzystać z LingoDeer. LingoDeer przeniesie Twoją naukę języka na wyższy poziom. Wybieraj spośród koreańskiego, japońskiego, chińskiego, hiszpańskiego, francuskiego i wielu innych! Ich programy nauczania są tworzone przez nauczycieli języków obcych, a aplikacja posiada wbudowaną funkcję flashcard. Dodatkowo, ponieważ opanowanie nowego języka wymaga posługiwania się nim, LingoDeer oferuje historyjki do czytania i mówienia, dzięki czemu szybciej opanujesz swoje umiejętności! Możesz również skorzystać z oferty Italki, innego dostawcy usług językowych, który łączy Cię z nauczycielami online.

Naucz się sam

Kluczem do tego rozwiązania są małe kroki poświęcone poszukiwaniom – i choć jest to oczywiste, pozostaje jednym z najlepszych sposobów na naukę nowego języka. Poświęć codziennie trochę czasu na napisanie zdania, które chciałbyś umieć powiedzieć w swoim języku docelowym. Sprawdź każde słowo/rozdział i spróbuj samodzielnie skonstruować zdanie. Jeśli masz partnera językowego, poproś go, aby sprawdził twoje zdania, kiedy się spotkacie. Jest to świetny sposób na utrzymanie się w ryzach. Stawianie sobie małych celów do osiągnięcia każdego dnia sprawi, że będziesz podążać w górę i w górę na drodze do nauki języka!

Przełam się

Nie, nie mówimy tu o tańcu break dance – niestety te szalone ruchy najprawdopodobniej nie pomogą Ci w nauce języka (choć wszystko jest możliwe!). Zamiast tego skoncentruj się na słownictwie z jednej dziedziny lub tematu w każdym tygodniu (np. transport lub artykuły spożywcze), a następnie przejdź do innego tematu w następnym tygodniu. Podobnie jak w przypadku uczenia się nowych zdań i fragmentów, taka zorganizowana rutyna sprawi, że nauka słownictwa i innych ważnych słów kluczowych będzie łatwiejsza do opanowania, a Ty zaczniesz potrafić grupować rzeczy.

Słuchaj radia

Podobnie jak w przypadku oglądania zagranicznych filmów, spróbuj posłuchać stacji radiowej w języku docelowym – w samochodzie, na podcastach lub online. Spróbuj sprawdzić, jak wiele jesteś w stanie zrozumieć i zapisuj słowa, które rozpoznajesz, ale których nie rozumiesz, aby je sprawdzić (Pro tip: słuchanie wiadomości w innym języku jest niesamowitym i naprawdę intensywnym sposobem na szybkie rozpoczęcie nauki słownictwa i struktur konwersacyjnych!)

Wyjedź za granicę!

Jednym z najlepszych sposobów na naukę języka obcego jest odwiedzenie kraju, w którym mówi się w języku docelowym i zamieszkanie z rodziną goszczącą, która nie mówi w Twoim języku ojczystym. Będziesz całkowicie zaskoczony, jak wiele informacji możesz przekazać i jak szybko przyswajasz język, gdy nie masz innej możliwości. To pełne zanurzenie w języku obcym sprawi, że w ciągu kilku miesięcy będziesz mówić płynnie. Szczerze mówiąc, co może być lepszego? Jeśli dobrze wybierzesz kraj, możesz nawet nauczyć się WIELU języków za granicą!

Szybkie sposoby na naukę języka obcego

Jeśli chodzi o naukę języka obcego, istnieje nieskończona liczba sposobów, aby się go nauczyć. Ponieważ style uczenia się różnią się w zależności od osoby, na pewno znajdziesz pewne rzeczy, które sprawdzą się w Twoim przypadku, jednak poniżej znajdziesz kilka uniwersalnych wskazówek, które sprawdzą się w ostatniej chwili dla wszystkich uczących się języka:

Bądź cierpliwy wobec siebie. Nic nie jest bardziej frustrujące niż poczucie, że utknąłeś w koleinie i nie robisz żadnych postępów. Trzeba pamiętać, że nauka języka jest jak wejście w zupełnie nowy świat i zajmie trochę czasu (to brudna prawda o nauce języków za granicą). Zaufaj swoim doświadczeniom i wiedzy, którą do tej pory zdobyłeś, i pozwól, aby to one popchnęły Cię dalej w Twojej podróży językowej.

Zaangażuj się w mówienie w języku docelowym. Bez względu na to, jaki sposób nauki języka wybierzesz, obiecaj sobie od początku, że podczas nauki będziesz mówił/pisał tylko w języku docelowym. Zwłaszcza jeśli nie możesz od razu wyjechać za granicę i w pełni zanurzyć się w języku, ta wskazówka da Ci pewność, że robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby w pełni zaangażować się w naukę języka docelowego. Nie oszukuj się – możesz to zrobić!

Zaprzyjaźnij się z rodzimymi użytkownikami języka. O ile posiadanie przyjaciół lub kolegów do nauki jest zawsze dobrym pomysłem, to jeśli znasz kogoś, kto jest native speakerem języka, którego próbujesz się nauczyć, pójdź o krok dalej i zaprzyjaźnij się z tą osobą! Native speakerzy są wspaniałymi nauczycielami (i najlepszym sposobem na naukę języka), ponieważ znają wszystkie “in” i “out” języka, są ekspertami w rozmowach i mogą nauczyć Cię slangu, żartów i odniesień, których w innym przypadku mógłbyś nie znać.

Teraz, kiedy już wiesz, jak nauczyć się nowego języka…

Bez względu na to, gdzie studiujesz i jak zdecydujesz się uczyć języka obcego, znajomość innego języka jest świetnym sposobem na połączenie się z ogromną siecią, jaką jest nasza globalna społeczność. Choć może się to wydawać trudnym zadaniem, nic nie jest niemożliwe, jeśli wprowadzisz do swojej codziennej rutyny kilka drobnych wskazówek i trików. Ta podróż będzie pełna prób i błędów, ale nie pozwól, by to Cię załamało! Przyjmij edukacyjną przygodę, która jest przed Tobą, eksperymentuj z różnymi kreatywnymi sposobami nauki języków obcych i przygotuj się na dodanie kolejnego języka do swojego repertuaru!

Leave a Reply