Categories:

Wybór zabawek dla małych dzieci: krótki poradnik

Zabawki są ważną i zabawną częścią rozwoju każdego dziecka. Ale mogą też wiązać się z ryzykiem. Zadławienie jest zagrożeniem dla dzieci w wieku 3 lat lub młodszych, ponieważ mają tendencję do wkładania przedmiotów do ust. Dlatego ważne jest, aby rodzice sprawdzali zabawki swoich dzieci i nadzorowali ich zabawę.

Jakich zabawek dla dzieci szukać?

Oto kilka ogólnych wskazówek, o których należy pamiętać przy zakupie zabawek:

 • Zabawki wykonane z tkaniny powinny być oznakowane jako trudnopalne lub trudnopalne.
 • Wypchane zabawki powinny nadawać się do prania.
 • Farba na zabawkach nie powinna zawierać ołowiu.
 • Materiały artystyczne powinny powiedzieć, że nie są toksyczne.
 • Unikaj starszych zabawek, nawet podarków od przyjaciół i rodziny. Zabawki te mogą mieć wartość sentymentalną i są z pewnością tańsze, ale mogą nie spełniać aktualnych norm bezpieczeństwa i mogą być tak zużyte, że mogą się zepsuć i stać się niebezpieczne.

I upewnij się, że zabawka nie jest zbyt głośna dla Twojego dziecka. Hałas niektórych grzechotek, piszczących zabawek oraz zabawek muzycznych lub elektronicznych może być tak głośny jak klakson samochodowy — nawet głośniejszy, jeśli dziecko przyłoży go bezpośrednio do uszu — i może prowadzić do utraty słuchu.

Bezpieczne zabawki dla niemowląt, małych dzieci i przedszkolaków

Zawsze czytaj etykiety, aby upewnić się, że zabawka jest odpowiednia dla wieku dziecka. Wytyczne opublikowane przez państwowe komisje do spraw bezpieczeństwa i inne grupy mogą pomóc w podjęciu decyzji o zakupie.

Kupując nową zabawkę, weź pod uwagę temperament, nawyki i zachowanie Twojego dziecka. Nawet dziecko, które wydaje się zaawansowane w porównaniu z innymi dziećmi w tym samym wieku, nie powinno używać zabawek przeznaczonych dla starszych dzieci. Poziomy wieku zabawek są określane przez czynniki bezpieczeństwa, a nie inteligencję czy dojrzałość.

Pamiętaj o tych wytycznych dotyczących wieku:

 • Zabawki powinny być wystarczająco duże — co najmniej 3 centymetry średnicy i 6 centymetrów długości — aby nie mogły zostać połknięte ani utkwione w tchawicy. Tester małych części lub rurka dławika może określić, czy zabawka jest za mała. Rurki te mają mniej więcej taką samą średnicę jak tchawica dziecka. Jeśli jakiś przedmiot mieści się w rurce, to jest za mały dla małego dziecka. Jeśli nie możesz znaleźć dławika, poproś sprzedawcę o pomoc lub użyj rolki papieru toaletowego.
 • Unikaj kulek, monet, piłek i gier z piłkami o średnicy 1,75 cala (4,4 centymetra) lub mniejszej, ponieważ mogą one utknąć w gardle nad tchawicą i utrudniać oddychanie.
 • Zabawki na baterie powinny mieć pojemniki na baterie, które są zabezpieczone śrubami, aby dzieci nie mogły ich otworzyć. Baterie i płyny z baterii stanowią poważne zagrożenie, w tym zakrztuszenie się, krwawienie wewnętrzne i oparzenia chemiczne.

Sprawdzając zabawkę dla niemowlęcia lub małego dziecka, upewnij się, że jest niezniszczalna i wystarczająco mocna, aby wytrzymać żucie. Sprawdź też, czy ma:

 • ostre końce lub małe części, takie jak oczy, kółka lub guziki, które można poluzować
 • małe końce, które mogą sięgać do tyłu ust
 • sznurki dłuższe niż 7 cali (18 centymetrów)
 • części, które mogłyby uszczypnąć małe palce

Większość zabawek może być używana, gdy dziecko jest w stanie dobrze siedzieć bez podparcia — ale sprawdź zalecenia producenta. Zabawki do jazdy, takie jak konie na biegunach i wozy, powinny być wyposażone w szelki bezpieczeństwa lub paski oraz być wystarczająco stabilne i bezpieczne, aby zapobiec przewróceniu.

Zabawki ręczne i domowe powinny być dokładnie sprawdzane. Być może nie zostały przetestowane pod kątem bezpieczeństwa. Nie podawaj dziecku pomalowanych zabawek wyprodukowanych przed 1978 r.; mogą mieć farbę zawierającą ołów.

Wypchane zwierzęta i inne zabawki sprzedawane lub rozdawane na karnawałach, targach i w automatach nie muszą spełniać norm bezpieczeństwa. Przed przekazaniem ich dziecku dokładnie sprawdź zabawki karnawałowe pod kątem luźnych części i ostrych krawędzi.

Bezpieczne przechowywanie zabawek w domu

Po zakupie bezpiecznych zabawek ważne jest również, aby dzieci wiedziały, jak z nich korzystać. Najlepszym sposobem na to jest nadzorowanie gry. Zabawa z dziećmi uczy je bezpiecznej zabawy podczas zabawy.

Dobre praktyki:

 • Naucz dzieci odkładania zabawek.
 • Regularnie sprawdzaj zabawki, aby upewnić się, że nie są zepsute lub nie nadają się do użytku:
 • Drewniane zabawki nie powinny mieć drzazg.
 • Rowery i zabawki na zewnątrz nie powinny rdzewieć.
 • Wypchane zabawki nie powinny mieć pękniętych szwów ani odsłoniętych wyjmowanych części.
 • Wyrzuć zepsute zabawki lub natychmiast je napraw.
 • Przechowuj zabawki na zewnątrz, gdy nie są używane, aby nie były narażone na deszcz lub śnieg.
 • I pamiętaj, aby utrzymać zabawki w czystości. Niektóre plastikowe zabawki można myć w zmywarce, ale najpierw przeczytaj wskazówki producenta. Inną opcją jest zmieszanie mydła antybakteryjnego lub łagodnego płynu do mycia naczyń z gorącą wodą w sprayu i użycie go do czyszczenia zabawek, a następnie płukania.

Leave a Reply