Categories:

12 produktów spożywczych, które mogą sprawić, że nie zaśniesz w nocy (oprócz kofeiny)

Jeśli kiedykolwiek poczujesz się niespokojny w nocy, może to być spowodowane czymś, co właśnie zjadłeś. Nie każdy posiłek kwalifikuje się jako dobry posiłek późną nocą, a wiele produktów spożywczych ma ukryte składniki i właściwości, które mogą Cię utrzymać, powodując problemy ze snem , co może być denerwujące i nieprzyjemne.

Jeśli chodzi o niektóre pokarmy, które nie pozwalają ci zasnąć, zdziwiłbyś się, że niektóre warzywa mogą powodować podrzucanie i obracanie. Zrobiłem listę 12 takich produktów, które mogą nie pozwalać Ci zasnąć w nocy, więc wiesz, aby ich unikać, jeśli nie starasz się nie zasnąć zbyt długo.

Zanurzmy się.

12 produktów spożywczych, które nie pozwolą Ci zasnąć w nocy

1. Alkohol

Może to być nieco mylące, ponieważ alkohol może uśpić ludzi, jeśli zostanie przyjęty tuż przed snem. Ale alkohol nie kwalifikuje się jako środek depresyjny. Kiedy ludzie zasypiają po wypiciu alkoholu , nie mają najlepszej jakości snu tej nocy i budzą się między okresami snu.

Dobowy rytm ciała jest jednym ze sposobów, w jaki organizm reguluje sen. Alkohol zaburza ten rytm, sprawiając ciału pewną trudność w rozpoznaniu, kiedy jest pora snu, a kiedy nie.

Opublikowane badanie potwierdza, że ​​alkohol może skrócić czas snu, mając negatywny wpływ na sen REM.

REM jest skrótem od snu z szybkim ruchem gałek ocznych. Jest to ważna faza snu, w której występują przypadkowe i szybkie ruchy gałek ocznych. Ta faza jest niezbędna dla zdrowego wypoczynku.

Każdy zdrowy człowiek wymaga co najmniej siedmiu godzin snu REM każdej nocy, a alkohol może mieć na to negatywny wpływ, co zmniejsza jakość wypoczynku każdej nocy.

2. Pokarmy tłuste

Istnieją dowody na to, że tłuste potrawy mają negatywny wpływ na sen. W 2016 roku badanie potwierdziło, że przyjmowanie dużych ilości tłuszczów nasyconych sprawia, że ​​sen wydaje się powierzchowny i niewystarczający.

Dzieje się tak, ponieważ nasz układ trawienny nie jest zbyt aktywny, gdy śpimy. Tak więc tłuste posiłki mogą powodować pewien problem, gdy jesteś gotowy na noc, ponieważ są trudne do strawienia.

Unikaj tłustych i ciężkich potraw, takich jak smażony kurczak, frytki, paluszki mozzarelli i chipsy ziemniaczane

3. Pikantne potrawy

Uważa się, że pikantne potrawy zawierają duże ilości przypraw, takich jak papryczka chili, musztarda, curry itp. Przyprawy wywołują uczucie, które graniczy z bólem i przyjemnością.

Choć mogą być smaczne i pikantne, nie są one dobre przed snem, ponieważ nie pozwolą Ci zasnąć w nocy. Jest wiele powodów, dla których tak się dzieje. Niektóre obejmują niestrawność, refluks żołądkowy i zgagę.

W 2019 roku badanie wykazało, że przyprawy mają negatywny wpływ na jakość snu.

Kiedy spożywasz posiłek bogaty w przyprawy, możesz zauważyć niewielki wzrost temperatury. Ten wzrost może być niewielki, ale wpływa na sen. 

Obfite pikantne posiłki mogą również wpływać na osoby z problemami trawiennymi, takimi jak wrzody trawienne lub zgaga, ponieważ mogą powodować bardzo nieprzyjemne odczucia. W przypadku wrzodów trawiennych ostre potrawy będą powodować ból. A w przypadku zgagi pikantne potrawy mogą powodować lekki dyskomfort w okolicy klatki piersiowej.

Ten dyskomfort może nie pozwalać Ci spać przez dłuższe godziny, zakłócając Twój sen.

Jeśli musisz jeść pikantne jedzenie, zachowaj trochę odstępu między snem a porą spożywania jedzenia.

4. Seler

Seler to takie bogate warzywo. Zawiera praktycznie wszystko, czego potrzebujesz, od witamin po przeciwutleniacze itp. Może również redukować stany zapalne.

Ale oto dlaczego uchodzi za pokarm, który nie pozwala zasnąć w nocy: ma właściwości moczopędne. Wielu uważa posiłek za naturalny środek moczopędny. 

Oznacza to, że po posiłku z selera możesz częściej korzystać z łazienki. Takie zakłócenia snu z pewnością wpłyną na jakość Twojego snu.

5. Pokarmy zawierające dużo soli

Sól sprawia, że ​​jedzenie jest smaczniejsze. Posiłek bez odpowiedniej ilości soli sprawi, że nie będziesz chciał dalej jeść. Podobnie posiłek bez zbyt dużej ilości soli wpłynie negatywnie na Twój sen.

Artykuł opublikowany przez Europejskie Towarzystwo Endokrynologiczne zgadza się, że sól wpływa na jakość snu w nocy. W tym artykule odkryto, że ludzie, którzy spożywają pokarmy bogate w sól przed snem, mają bardziej „powierzchowny” sen i są podatni na zaburzenia snu. 

Obudzili się wcześniej niż zwykle lub obudzili się w środku nocy, żeby napić się wody. Obudzili się mniej usatysfakcjonowani i chcieli więcej spać w ciągu dnia, ponieważ czuli się trochę senni i bezsenni .

Powodem tego jest to, że sól powoduje retencję wody, zwłaszcza gdy jest przyjmowana w dużych ilościach.

Daj trochę przerwy między przyjmowaniem słonych potraw a zaśnięciem.

Dodam, że sól ma wpływ na ciśnienie krwi. Jeśli masz problemy z sercem, najlepiej trzymaj się z dala od słonych potraw.

Wzrost objętości krwi, który jest ściśle związany z przyjmowaniem dużych ilości soli, zwiększy zapotrzebowanie na tkanki serca. Ponadto trzymaj się z dala od soli, jeśli masz podstawowe problemy z nerkami.

6. Warzywa krzyżowe

Niektóre przykłady warzyw kapustnych obejmują rukolę, kapustę bok choy, brokuły, kapustę, kapustę, kalafior i brukselkę . Te warzywa są niezbędne dla twojego organizmu i muszą zawierać warzywa w twoich posiłkach, ponieważ dodają tak dużo twojemu ciału.

Ale problem polega na tym, że mogą zmniejszać sen i nie pozwalać zasnąć w nocy, ponieważ sprawią, że poczujesz się pełniejszy, podobnie jak fasola.

Niestrawne cukry zawarte w warzywach kapustnych mogą również powodować wzdęcia, ponieważ organizm ma problem z ich rozbiciem.

Dlaczego zamiast późnych warzyw nie poprzestaniesz na jedzeniu warzyw na śniadanie lub lunch?

7. Fasola

Fasola to jedna z najbogatszych jadalnych roślin strączkowych. Jest naładowany korzyściami zdrowotnymi, ponieważ zawiera dużą ilość białka i wystarczającą ilość błonnika.

Jednocześnie, jak na ironię, może mieć negatywny wpływ na twój sen.

Dla wielu osób jedzenie fasoli powoduje „gazowanie”, uczucie sytości niż normalnie. Na pewno będziesz mieć problemy z lepszym snem w nocy, gdy będziesz czuł się zbyt pełny, jakbyś musiał korzystać z łazienki co trzy minuty. 

Posiadanie dużej ilości gazu w żołądku może powodować większe bekanie, a także może sprawić, że znalezienie wygodnej pozycji do spania będzie dość stresujące. Jeśli musisz mieć fasolę, spróbuj ją zjeść na lunch. Kiedy zbliża się czas snu, nadszedł czas, aby spożywać tylko pokarmy, które nie powodują gazowania.

Pokarmy zawierające błonnik mogą poprawić twój sen, zwłaszcza jeśli nie masz problemów z gazami po spożyciu pokarmów bogatych w błonnik .

8. Produkty mleczne

Dotyczy to zwłaszcza osób z nietolerancją laktozy. Mówiąc najprościej, nietolerancja laktozy to upośledzona zdolność trawienia laktozy. Jest to spowodowane niedoborem enzymu laktazy.

Nietolerancja laktozy objawia się wzdęciami, bólami brzucha, a czasem biegunką, gdy ludzie przyjmują produkty bogate w laktozę. Najlepiej unikać produktów mlecznych lub czegokolwiek, co zawiera dużą ilość laktozy, zwłaszcza gdy jest czas, aby iść spać.

Powinieneś także unikać picia dużej ilości mleka, nawet jeśli masz nietolerancję laktozy, ponieważ może to powodować uczucie sytości przez długi czas po jego przyjęciu.

9. Mięso (Wędliny)

Jeśli chodzi o żywność, której należy unikać w nocy, wędliny powinny znaleźć się na szczycie listy, jeśli masz objawy astmy.

Badanie wykazało, że przetworzone mięso może nasilać objawy astmy, a ponieważ objawy astmy nasilają się w nocy, oznacza to śmiałe kłopoty. 

Przetworzone mięsa są bogate w tyraminę; jest to aminokwas, który powoduje uwalnianie noradrenaliny z organizmu.

Norepinefryna to neuroprzekaźnik, który przygotowuje organizm do działania. Najniższa jest, gdy śpimy. Tak więc każda substancja, która zwiększa jego stężenie przed snem, może znacząco zakłócić sen.

10. Pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym

Pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym to po prostu pokarmy, które zwiększają poziom cukru we krwi. Mogą obejmować różne posiłki, takie jak chleb, przetworzone posiłki, produkty bogate w przetworzony cukier itp.

Spożywanie pokarmów zawierających duże ilości przetworzonego cukru wiąże się, i słusznie, z bezsennością. Wzrost i spadek poziomu cukru powoduje, że organizm uwalnia hormony, które mogą powodować zakłócenia snu poprzez zmianę poziomu hormonów w organizmie.

Jeśli masz cukrzycę, jedzenie o wysokiej zawartości cukru może powodować częstsze siusiu – oznacza to, że będziesz częściej budzić się ze snu, co zaburza jakość snu.

11. Pomidory

Pomidory to pokarmy przeciwzapalne, które pomagają wzmocnić odporność, ale podobnie jak przetworzone mięso, pomidory zawierają dużą ilość tyraminy.

Białko to powoduje, że mózg uwalnia neuroprzekaźnik zwany noradrenaliną, dzięki czemu mózg jest bardziej aktywny niż powinien, gdy śpisz. 

12. Woda

Być może już o tym wiesz, ale woda może utrudniać sen. Jeśli wypijesz dużo wody tuż przed snem, poczujesz się pełny i zachęcony do skorzystania z łazienki. Budzenie się pomiędzy drzemkami może obniżyć jakość Twojego snu.

Końcowe przemyślenia

Sen jest cenną rzeczą, której potrzebuje nasz organizm, dlatego powinniśmy starać się jak najlepiej spać. Jeśli masz problemy ze snem w nocy, spójrz na 12 produktów spożywczych na tej liście, a możesz znaleźć przyczynę.