Dbanie o własne zdrowie jest ważne w każdym wieku – a nigdy nie jest za późno, by zacząć wyrabiać sobie zdrowsze nawyki. Podobnie jak kobiety, mężczyźni powinni regularnie chodzić na wizyty do lekarza, radzić sobie ze stresem, wybierać pożywne produkty żywnościowe i uprawiać aktywność fizyczną.
Niezależnie od wieku i ogólnego stanu zdrowia, jeśli jesteś gotowy, by zacząć dbać o swoje zdrowie, poniższa lista porad zdrowotnych dla mężczyzn stanowi podstawę, od której możesz zacząć:
Wykonuj regularne badania kontrolne – nawet jeśli czujesz się dobrze.
Jednym z najlepszych sposobów, w jaki mężczyźni mogą dbać o swoje zdrowie, jest coroczne poddawanie się badaniom fizykalnym lub odnowy biologicznej – niezależnie od wieku czy problemów zdrowotnych. Poza ogólnym przeglądem, badanie powinno obejmować ocenę poziomu cholesterolu, glukozy i ciśnienia krwi. Znajdź lekarza GRMC czy przeprowadź kolposkopię.
Zaplanuj wizytę u swojego lekarza, jeśli coś wydaje Ci się nie w porządku.
Ważne jest również, abyś zgłosił się do lekarza, jeśli zauważyłeś zmiany w swoich nawykach związanych ze snem lub łazienką, masz skaleczenie lub ranę, która nie chce się zagoić, zauważyłeś zmiany w wyglądzie swoich pieprzyków lub znamion, a także jeśli doświadczasz niewyjaśnionych wahań wagi lub dysfunkcji seksualnych.
Pamiętaj, że wiele poważnych problemów zdrowotnych ma swój początek w drobnych dolegliwościach, którym można było zapobiec lub lepiej nimi zarządzać, gdyby zostały wcześnie wykryte. Zamiast myśleć, że to tylko kwestia “przetrwania”, zainwestuj w swój przyszły dobry stan zdrowia, omawiając swoje obawy z lekarzem.
Poznaj historię swojej rodziny – i podziel się nią z lekarzem.
Jeśli u Twojego ojca lub innych członków rodziny występowało w przeszłości nadciśnienie, choroby serca, cukrzyca lub inne przewlekłe schorzenia, możesz być w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na te choroby. Lekarz może pomóc w opracowaniu planu działania, który pozwoli zminimalizować to ryzyko i zwiększyć szanse na wczesne wykrycie choroby.
Uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
Najlepiej byłoby, gdybyś ćwiczył co najmniej 30 minut dziennie. Jeśli jednak masz trudności z wygospodarowaniem czasu na trening, pamiętaj, że nawet szybki 20-minutowy spacer kilka razy w tygodniu ze współmałżonkiem lub regularne zabawy na świeżym powietrzu z dziećmi lub wnukami mogą przynieść korzyści dla zdrowia serca i złagodzić stres.
Pozwól sobie na przerwę.
Od czasu do czasu warto zagrać w golfa, wybrać się na mecz piłki nożnej lub pooglądać telewizję z rodziną – to nie tylko zabawne pomysły – to najlepsze praktyki, które pomogą Ci utrzymać stres na wodzy. Jeśli trudno Ci znaleźć czas na odpoczynek, poszukaj kreatywnych sposobów na znalezienie czasu dla siebie, np. słuchanie audiobooków i podcastów w drodze do pracy lub podczas prac porządkowych w ogrodzie.
Zapytaj swojego lekarza o badania przesiewowe w kierunku raka.
W zależności od wieku, historii chorób w rodzinie i stylu życia lekarz może zalecić badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego, raka prostaty lub raka płuc.
Rzuć palenie.
Poproś lekarza o pomoc w opracowaniu planu działania, a następnie wybierz “datę rzucenia palenia” i trzymaj się jej.