Aby uzyskać największy możliwy ekran w Twoim domu, najlepsze projektory mogą tworzyć naprawdę ogromne obrazy. W wielu przypadkach kosztują mniej niż największe telewizory . Od filmów po telewizję, jest coś bardziej fascynującego i wciągającego w rozrywce na dużym ekranie.
Haczyk polega na tym, że projektory wymagają więcej konfiguracji i kłopotów niż telewizory. Oczywiście musisz znaleźć odpowiednią przestrzeń. Potem trzeba znaleźć odpowiednie ustawienia, ustawić ostrość i wiele więcej. Wypłata na końcu, gdy przekształcasz pokój w kino domowe, jest tego warta. Możesz już nigdy nie chcieć wracać do małego telewizora.
1. Znajdź właściwą lokalizację
Pierwszym krokiem jest ustalenie, gdzie zamierzasz umieścić rzecz. Potrzebujesz wystarczająco dużo miejsca na samą projekcję — ekran (zalecane) lub skrawek pustej ściany (tak blisko bieli, jak to możliwe). Im większa przestrzeń, tym lepiej. Projektory mogą wyświetlać obrazy tak małe, jak 40 lub 50 cali i tak duże, jak 300, mierzone po przekątnej. Należy pamiętać, że większe obrazy będą ciemniejsze i, w zależności od projektora, mogą zacząć eksponować poszczególne piksele (inaczej „ efekt drzwi ekranowych ”), zwłaszcza jeśli siedzisz blisko ekranu.
Większe obrazy wymagają również cofnięcia projektora. A jeśli nie zamontujesz projektora na suficie, nie będziesz w stanie usiąść na ścieżce wiązki, więc rozważ rozmieszczenie miejsc siedzących.
Większość firm produkujących projektory oferuje na swoich stronach internetowych kalkulatory rozmiaru ekranu, które pozwalają dowiedzieć się, jak daleko wstecz można umieścić konkretny model, który bierzesz pod uwagę dla żądanego rozmiaru ekranu.
2. Skonfiguruj ekran (opcjonalnie)
Jeśli masz ekran, następnym krokiem jest jego konfiguracja. I bardzo polecamy ekran. Zapewnia jednolitą pustą powierzchnię (brak włączników światła lub innych „elementów”), a ekrany mogą odbijać lub nawet wzmacniać światło projektora lepiej niż ściana, zapewniając jaśniejszy obraz.
Zanim cokolwiek zamontujesz na stałe, wykonaj próbne uruchomienie projektora i ekranu, aby upewnić się, że wymiary i odległości są prawidłowe.
3. Uzyskaj odpowiednią wysokość
W tym poradniku zakładamy, że używasz najbardziej popularnej orientacji projekcji: uchwytu stołowego z przodu. Koncepcja jest jednak podobna w przypadku uchwytów sufitowych. Jeśli nie uzyskasz prawidłowej wysokości, obraz będzie miał kształt trapezu. To może nie być dla ciebie wielka sprawa, ale jeśli próbujesz idealnie dopasować krawędzie ekranu, może to być frustrujące lub niemożliwe.
Większość projektorów ma „rzut w górę”. Oznacza to, że obraz jest wyświetlany nad środkiem obiektywu. O ile wyższe różni się w zależności od modelu. Jest to dobre do umieszczenia na stoliku kawowym lub montażu na suficie, ponieważ obraz będzie blisko środka ściany lub ekranu, nawet jeśli sam projektor znajduje się bliżej podłogi lub sufitu.
Oznacza to jednak, że umieszczenie projektora na stojaku za tobą jest wyzwaniem, ponieważ obraz będzie teraz wyświetlany na górnej części ściany i prawdopodobnie na suficie. Jeśli to jest miejsce, które chcesz, sprawdź projektory z przesunięciem obiektywu lub bez rzutu w górę.
4. Podłącz wszystko i włącz
Teraz czas na nawiązanie kontaktów. Pamiętaj, że nadal niczego nie zamontowałeś na stałe. Na pewno chcesz się upewnić, że wszystko działa, zanim to wszystko zabezpieczysz.
Nadszedł czas, aby uruchomić ten wyjątkowo długi kabel HDMI . Jest to idealne rozwiązanie w przypadku połączenia bezprzewodowego lub podłączenia wielu źródeł do samego projektora, ponieważ zapewnia największą elastyczność oraz najwyższą liczbę klatek na sekundę i rozdzielczości. Oznacza to jednak, że do podłączenia i przełączania źródeł będziesz potrzebować odbiornika lub listwy dźwiękowej . W każdym razie to dobry pomysł, ponieważ nigdy nie należy polegać na głośnikach w projektorze w celu uzyskania dźwięku.
Gdy wszystko jest już połączone, sprawdź inną zawartość. Jeśli masz projektor 4K , obejrzyj trochę treści 4K, aby upewnić się, że Twój system poradzi sobie z tą rozdzielczością. Tylko dlatego, że obsługuje 1080p, nie oznacza, że może robić 4K.
5. Wyświetl obraz wyrównania
Obraz wyrównania, taki jak pokazany powyżej, może pomóc w upewnieniu się, że wszystko jest w porządku. Spears and Munsell ma dobry wzór dostępny na swojej stronie , jeśli chcesz. Ma również dobrą płytę konfiguracyjną , która pomoże w kilku krokach tutaj. Alternatywnie możesz wyłączyć światła i po prostu zobaczyć, gdzie są krawędzie obrazu. Upewnij się jednak, że używasz rzeczywistych treści wideo.
Jeśli obraz nie jest prostokątny, prawdopodobnie nie jest prostopadły do ekranu. Pomiar dokładnych odległości dla wszystkiego prawdopodobnie ułatwi ustawienie projektora. Nie używaj żadnych korekt trapezowych w projektorze, chyba że jest to absolutnie konieczne. Elektronicznie manipulują obrazem, aby był prostokątny. Robi to kosztem rozdzielczości i jakości obrazu – najlepiej tego unikać. Z drugiej strony przesunięcie obiektywu mechanicznie ustawia lub przesuwa obiektyw i jest w porządku w użyciu z minimalnym, jeśli w ogóle, wpływem na obraz.
Dostosuj ostrość, aż szczegóły będą ostre (podejdź bliżej ekranu, jeśli nie możesz tego stwierdzić). Jeśli środek jest ostry, ale rogi nie, może to wskazywać, że projektor i ekran nie są całkowicie prostopadłe.
Jeśli projektor stoi na stole, zwykle jedną lub więcej nóżek można regulować, aby go wypoziomować.
6. Załóż włazy
Gdy masz pewność, że wszystko działa, orientacja obrazu jest idealna (lub tak idealna, jak to tylko możliwe), nadszedł czas, aby na stałe zamontować ekran i projektor. To także dobry moment, aby schować wszelkie kable HDMI, aby nikt nie chodził po nich ani nie potykał się o nie.
7. Wybierz odpowiedni tryb obrazu
Teraz, gdy wszystko działa, nadszedł czas, aby upewnić się, że projektor wygląda najlepiej, jak potrafi. Podobnie jak telewizory , projektory mają wstępnie ustawione tryby obrazu, więc warto wybrać ten właściwy. Najlepsza dla ogólnej jakości obrazu w ciemnym pomieszczeniu jest zazwyczaj „Film” lub „Kino”. Jeśli masz do czynienia z oświetleniem otoczenia, możesz chcieć wybrać jaśniejszy tryb, taki jak Żywy lub Dynamiczny, ale pamiętaj, że często są one przekrzywiane na niebiesko, zielono lub oba. Zapoznaj się z naszym samouczkiem dotyczącym znajdowania właściwych ustawień . To jest dla telewizorów, ale projektory używają tych samych ustawień.
Istnieją tylko dwa główne ustawienia różniące się między projektorami a telewizorami. Pierwszy to tryb lampy. Jak można się domyślić, tak jasny jest obraz. W większości jaśniejszy jest lepszy, ale projektor będzie głośniejszy (od hałasu wentylatora), a lampa nie wytrzyma tak długo. Zwykle jest jakieś ustawienie o nazwie „Dynamiczny”, którego nie należy mylić z trybem obrazu o tej samej nazwie. Zmienia to moc lampy w zależności od tego, co jest na ekranie. Ponownie, zazwyczaj jest to dobra rzecz, ale w przypadku niektórych projektorów oznacza to, że usłyszysz wentylator podnoszący się i zmniejszający wraz z jasnością.
Powiązane jest ustawienie tęczówki. Nie wszystkie projektory mają tęczówkę, ale te, które mają, zwykle dają możliwość jej włączenia lub wyłączenia. Przesłona przyciemni ciemne obrazy i otworzy się z powrotem, aby zapewnić, że jasne obrazy pozostaną jasne. Nie poprawia natywnego współczynnika kontrastu, ale może sprawić, że wysokie, podobne do szarości poziomy czerni będą mniej zauważalne przy ciemniejszej zawartości. Możesz zobaczyć go w akcji, z pulsującą jasnością obrazu, a jeśli tak, możesz go wyłączyć.
Wreszcie, większość projektorów ma tryb gry, który zmniejszy opóźnienie wejścia . To jest lepsze do grania, ale jeśli nie jesteś graczem, nie martw się.
8. Rozważ lepszy dźwięk (opcjonalnie)
Jak wspomniano powyżej, najlepiej nie polegać na wewnętrznych głośnikach projektora, aby uzyskać dźwięk. W najlepszym razie mają kilka watów. Zawsze są małe i gorsze, nie znajdują się w pobliżu ekranu, z którego ma dochodzić dźwięk. Jeśli w Twoim pokoju nie ma miejsca na w pełni nagłośniony system dźwiękowy , zalecamy przynajmniej podłączenie porządnego głośnika Bluetooth . Będziesz potrzebował jednego z wejściem pomocniczym, projektora z wbudowanym Bluetooth lub zewnętrznego nadajnika Bluetooth. Alternatywnie można podłączyć niemal dowolne głośniki zasilane. Większość projektorów ma analogowe wyjście audio właśnie w tym celu.
9. Wyłącz światła i ciesz się!
Wyświetlane obrazy najlepiej oglądać w ciemności, gdzie obrazy wyglądają najlepiej. Wystarczy dodać popcorn.