Pakowanie walizki może czasem przypominać grę w Tetris, której nie da się wygrać. Nie wiadomo, co spakować, nie mówiąc już o tym, jak to wszystko zapakować.
Mimo że nie ma pewności, czy w tym roku nadejdą wakacje, długie weekendy i wyjazdy wakacyjne to coś, na co wszyscy czekamy z niecierpliwością. Dla większości z nas wydaje się, że minęły wieki, odkąd mogliśmy odkurzyć naszą walizkę i ruszyć w drogę.
Ale nie ma się czym stresować! Od wyboru walizki do upchnięcia wszystkiego w niej, ten artykuł jest pełen najlepszych wskazówek i pomysłowych hacków, które sprawią, że pakowanie walizek przed następną podróżą stanie się dziecinnie proste.
Jak wybrać walizkę
Właściwa walizka to taka, która odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom. Zastanów się, w jaki sposób będziesz podróżować, co będziesz robić podczas wyjazdu i, co może najważniejsze, ile zamierzasz spakować.
Istnieje wiele różnych rodzajów walizek, ale osoby, które podróżują samolotem lub mają tendencję do przepakowywania się, powinny wybrać walizkę jak najlżejszą. Lżejsza walizka nie spowoduje opłat za nadbagaż ani bólu ramion przez całe wakacje.
Polecamy markę Tripp; jej walizki są często bardzo lekkie, niedrogie i wytrzymałe, nic więc dziwnego, że bagaż tej marki jest uwielbiany przez wielu podróżników. Jeśli nie jesteś pewien, która z nich jest dla Ciebie odpowiednia, mamy świetny przewodnik po najlepszych walizkach Tripp w tym roku.
Oprócz lekkiej walizki warto rozważyć zainwestowanie w walizkę z możliwością poszerzenia. Do walizki z możliwością poszerzenia można zazwyczaj zmieścić więcej, rozpinając ukryte kieszenie. Walizka Large Base Boost firmy Samsonite to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy zawsze potrzebują większej walizki niż się spodziewali. Jest wytrzymała i rozszerzalna, ale w porównaniu z innymi dużymi walizkami nadal łatwa w obsłudze.
Zaplanuj, co (faktycznie!) potrzebujesz spakować
Jeśli jesteś kimś takim jak my, jesteśmy pewni, że słowa “Na wszelki wypadek” pojawiają się często, gdy pakujesz się na wycieczkę. I bądźmy szczerzy, ile razy zdarzyło nam się potrzebować tych wszystkich zapasowych par butów i kurtek?
Aby ograniczyć niepotrzebne pakowanie, zacznij od rozplanowania wszystkiego, co chcesz ze sobą zabrać, a następnie po raz drugi, realistycznie, a może nawet bezlitośnie, przejrzyj swój plan. Po drugim spojrzeniu wyjmij ubrania i akcesoria, które uznasz, że nie zmieszczą się do walizki.
Jeśli zamykanie walizki wymaga siadania na niej, prawdopodobnie najlepiej jest dokonać ponownej oceny i usunąć niektóre przedmioty. Jeśli zamek błyskawiczny w walizce jest trudny do zamknięcia, może samoistnie pęknąć podczas podróży, a to nie jest dobry sposób na rozpoczęcie wakacji.
Jeśli masz problem z ustaleniem, co spakować, warto zapoznać się z naszą podręczną listą rzeczy niezbędnych w podróży. Może to być także dobra podstawa do stworzenia listy kontrolnej pakowania.
Jak dużo należy spakować na pięciodniową wycieczkę?
Przydatną zasadą, którą warto się kierować, jest reguła 5-4-3-2-1. Oznacza to spakowanie po pięć par skarpet i bielizny, cztery topy, trzy doły, dwie pary butów i jeden dodatek.
Jeśli planujesz nosić sandały przez większą część podróży, możesz nie potrzebować aż tylu skarpetek, a jeśli masz przed sobą oficjalną okazję, weź pod uwagę sukienkę lub marynarkę od garnituru. Nie zapomnij o strojach kąpielowych, jeśli wybierasz się na plażę.
Czy lepiej jest składać czy zwijać ubrania?
To pytanie zadaje sobie każdy ekspert w dziedzinie pakowania podczas przygotowań do podróży. My twierdzimy, że warto wybrać jedno i drugie! Rolowanie ubrań to z pewnością świetny sposób na zaoszczędzenie miejsca, ale niepraktyczne jest rolowanie ubrań, które łatwo się gniotą. Proponujemy zwinąć w rulon rzeczy, które się nie pogniotą, takie jak dżinsy czy swetry, i włożyć je najpierw do walizki. Następnie złóż łatwo gniotące się ubrania i połóż je na wierzchu zrolowanych elementów.
Można też zastosować metodę tobołka, która polega na owinięciu wszystkich ubrań wokół jednego głównego elementu, tak aby powstał dosłowny tobołek z ubrań. Metoda ta nie wymaga składania i jest bardzo mało prawdopodobne, że ubrania się pogniotą, ale zajmuje więcej czasu niż składanie czy rolowanie. NBC News udostępnia film demonstrujący pakowanie w pakiecie, jeśli chcesz zobaczyć przykład tej metody.
Złożyliście, zwinęliście lub spakowaliście, co teraz?
Sugerujemy, aby buty i ciężkie przedmioty umieścić na dnie walizki, gdy ta stoi. Dzięki temu ubrania nie zostaną zgniecione podczas transportu, a bagaż nie przewróci się niespodziewanie.
Wkładając buty do torby i układając je od pięty do palców, nie marnujesz cennego miejsca w walizce. Jeśli nie chcesz wkładać butów do worka, zabierz ze sobą zapasowy worek na wypadek zabłocenia butów podczas wakacji.
Do butów można też włożyć różne rzeczy, takie jak skarpetki, rajstopy, a nawet bieliznę. Wszystko to, co nie zmieści się w butach, powinno być wykorzystane do wypełnienia luk wokół już spakowanych ubrań. Zamiast zwijać paski i zgniatać je w środku, trzymaj je długie i wsuwaj w krawędzie walizki.
Zastanawiasz się, co włożyć do przegródek walizki zamykanych na zamek błyskawiczny?
Komory walizki zapinane na zamek błyskawiczny są idealne na rzeczy, które mogą być szybko potrzebne po przyjeździe do miejsca docelowego, takie jak piżama, świeże skarpetki i bielizna. Można tam również umieścić mniejsze rzeczy, które mogą łatwo zgubić się wśród ubrań, takie jak biżuteria, ale pamiętaj, aby unikać pakowania drogiej biżuterii. Jeśli nie możesz obyć się bez cennych przedmiotów, radzimy mieć je przy sobie w torebce lub plecaku podczas podróży.
Jak należy pakować przybory toaletowe?
Pakowanie przyborów toaletowych w małą torebkę jest absolutną koniecznością. Użycie torebki z zamkiem błyskawicznym pozwoli uniknąć rozlania kremu przeciwsłonecznego lub eksplodujących szamponów. Przybory toaletowe nie powinny znajdować się w żadnych zamykanych na zamek błyskawiczny przegródkach, ponieważ są one najbardziej narażone na uszkodzenia. Umieszczenie ich wśród miękkich ubrań to najlepszy sposób na zapewnienie, że wszystko pozostanie bezpieczne i w dobrym stanie.
Dlaczego warto używać kostek do pakowania?
Kostki do pakowania to świetny sposób na uporządkowanie rzeczy w walizce. Kompresują ubrania (złożone lub zrolowane!) i pozwalają na oddzielenie od siebie poszczególnych rzeczy; możesz zdecydować, jak dokładnie chcesz podzielić swoje rzeczy. Ułatwiają również rozpakowywanie – po przyjeździe do hotelu wystarczy wsunąć kostki do pakowania do szuflad.
Kostki do pakowania mogą być również przydatne podczas dzielenia się walizką, ponieważ nie ma ryzyka pomieszania rzeczy.
Rzeczy do zapamiętania
Więc jesteś cały spakowany i gotowy, aby cieszyć się jakimś czasem poza domem. Istnieje jednak kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę tuż przed rozpoczęciem podróży.
Jeśli tego lata wybierasz się gdzieś samolotem i zamierzasz nadać bagaż, sprawdź, jaki jest limit bagażu w Twojej linii lotniczej. Jeśli Twoja walizka waży więcej, prawdopodobnie zostanie naliczona opłata za nadbagaż, co nie jest idealnym rozwiązaniem. Inwestycja w wagę bagażową pozwoli Ci zważyć walizkę przed wyjazdem na lotnisko i jest zalecana dla osób, które mają tendencję do przepakowywania się.
Jeśli na podróż potrzebujesz tylko bagażu podręcznego, uważaj na pakowanie zbyt dużej ilości płynów. Na wielu lotniskach dozwolone są tylko pojemniki mieszczące nie więcej niż 100 ml płynów. Wszystkie pojemniki, które zamierzasz przewieźć, muszą zmieścić się w zamykanej plastikowej torbie o wymiarach około 20 cm na 20 cm – musisz też umieć ją zamknąć!
I wreszcie, każdego roku linie lotnicze mylą miliony sztuk bagażu. Unikaj wkładania do walizek przedmiotów wartościowych lub delikatnych, ponieważ niestety zawsze istnieje ryzyko, że dotrzesz do celu bez bagażu. Nawet jeśli nie podróżujesz samolotem, nadal istnieje ryzyko, że bagaż zostanie skradziony lub uszkodzony, o czym warto pamiętać podczas pakowania. Przed wyjazdem na weekend warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia podróżnego; większość polis pokrywa koszty zagubienia lub uszkodzenia rzeczy. Jeśli nie wiesz, jak znaleźć odpowiednie ubezpieczenie podróżne, zapoznaj się z naszym przewodnikiem po zakupie ubezpieczenia podróżnego.