Categories:

Jak wybrać idealny tablet? 5 wskazówek

Avatar image of
Posted by k.

Rynek tabletów przeszedł długą drogę, odkąd Apple wprowadził iPada na początku 2010 roku. Chociaż iPad nie był pierwszym tabletem, jaki kiedykolwiek wynaleziono, jego elegancki wygląd i udany marketing szybko sprawiły, że stał się obowiązkowym elementem tego roku dla miłośników gadżetów. Ogromna popularność iPada i iPada 2 pomogła uczynić tablety najszybciej rozwijającym się segmentem rynku komputerów osobistych.

Obecnie dostępne są dziesiątki różnych modeli tabletów od co najmniej kilkunastu różnych producentów i chociaż cały ten wybór jest dobry, może również sprawić, że wybór odpowiedniego tabletu wydaje się niemożliwym przedsięwzięciem. Przy tak wielu tabletach na rynku na pewno znajdziesz taki, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom i Twojemu budżetowi, ale jak znaleźć ten, który jest dla Ciebie najlepszy? Czytaj dalej, aby zapoznać się z naszymi pięcioma wskazówkami dotyczącymi wyboru odpowiedniego tabletu.

Zastanów się, jak go użyjesz

Jeśli wszystko, co chcesz robić na tablecie, to przeglądać Internet, sprawdzać pocztę e-mail lub oglądać filmy i inne treści przesyłane strumieniowo, prawie każdy model (lub dowolny smartfon!) prawdopodobnie wykona to zadanie. Jednak po zastanowieniu się, jakich konkretnych sposobów zamierzasz używać tabletu, może być łatwiej zawęzić pole.

Czy Twój tablet będzie przeznaczony głównie do pracy, szkoły lub użytku osobistego? Zajmie miejsce laptopa, czy użyjesz go jako dodatek do istniejącego laptopa lub komputera stacjonarnego? Czy chcesz używać tabletu do wielu gier i oglądania filmów, czy może do bardziej ogólnego użytku domowego, takiego jak przeglądanie Internetu lub sprawdzanie poczty e-mail i Facebooka?

Twoje odpowiedzi na te pytania mogą pomóc w określeniu wszystkiego, od najlepszego systemu operacyjnego do idealnego rozmiaru ekranu, więc zacznij od sporządzenia listy zadań i czynności, które są dla Ciebie najważniejsze, a następnie pamiętaj o tych priorytetach podczas czytania przez wszystkie funkcje tabletu na następnych kilku stronach.

Porównaj aplikacje i systemy operacyjne

Jedną z pierwszych decyzji, które należy podjąć, jest wybór odpowiedniego systemu operacyjnego. Najbardziej popularne to Android, Windows i oczywiście Apple iOS, który obsługuje iPada i iPada 2. BlackBerry PlayBook obsługuje QNX, system operacyjny dla tabletów opracowany przez producenta BlackBerry, Research in Motion. Podczas gdy iOS jest specyficzny tylko dla iPada, a QNX jest specyficzny tylko dla PlayBooka, systemy operacyjne Android i Windows można znaleźć na tabletach kilku różnych producentów.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli potrzebujesz dużo pracy na tablecie, zwłaszcza tworzenia lub manipulowania dokumentami i arkuszami kalkulacyjnymi, tablet z systemem Windows może być dobrym rozwiązaniem. Chociaż możesz z łatwością czytać dokumenty Worda na iPadzie, do ich edycji potrzebujesz płatnej aplikacji, takiej jak Quickoffice, a proces ten nadal może być nieco niezgrabny [źródło: Wilson]. Tablety z systemem Android 3.0 (zwanym również Honeycomb) mogą obsługiwać pliki pakietu Office za pomocą płatnej aplikacji, takiej jak Documents To Go 3.0, która pozwala użytkownikom tworzyć, przeglądać i edytować dokumenty Word, arkusze kalkulacyjne Excel i prezentacje PowerPoint [źródła: Brent; Dolcourt].

iPad jest nadal faworytem do gier i odtwarzania multimediów, chociaż tablety z Androidem, takie jak Samsung Galaxy i Motorola Xoom, spełniają teraz lub przekraczają rozdzielczość ekranu iPada i szybkość przetwarzania [źródła: Bell; Porównanie tabletów PC]. Oczywiście jedynym obszarem, w którym Apple jest niekwestionowanym liderem, jest sklep z aplikacjami, który według stanu na listopad 2011 r. oferuje ponad 140 000 aplikacji na iPada. Jeśli wiesz, że są pewne aplikacje lub programy, których potrzebujesz – lub że Ty”. Będę potrzebować do pracy lub szkoły – upewnij się, czy są one dostępne dla tabletu, który rozważasz.

Porównaj funkcje

Gdy już zdecydujesz się na system operacyjny, Twoja lista wyborów zaczyna wyglądać na łatwiejszą do zarządzania (a jeśli zdecydujesz się na iOS, Twoja lista będzie rzeczywiście bardzo krótka), co ułatwi Ci skupienie się na różne funkcje, które chcesz mieć na swoim nowym tablecie.

Nawet jeśli wybierzesz iPada 2, będziesz miał wybór między standardowym modelem Wi-Fi, który wymaga dostępu do sieci Wi-Fi, aby połączyć się z Internetem, a modelem 3G, który łączy się przez 3G, gdy Wi-Fi Fi jest niedostępny. W obu modelach masz do wyboru 16 GB, 32 GB lub 64 GB pamięci. Stamtąd jest naprawdę czarny lub biały (do wyboru dwa kolory!), ponieważ wszystkie modele iPada 2 mają ten sam rozmiar ekranu i zawierają przednią i tylną kamerę do robienia zdjęć i nagrywania wideo.

Jeśli zdecydujesz się na tablet z systemem Android lub Windows, będziesz chciał porównać funkcje różnych producentów, aby zobaczyć, jak każdy tablet się układa. Spójrz na specyfikacje, takie jak żywotność baterii, dostęp Wi-Fi w porównaniu do 3G lub 4G, pojemność pamięci i szybkość przetwarzania, a także dodatkowe funkcje, takie jak aparaty i dodatkowe akcesoria. Wiele tabletów (w tym iPad) ma teraz zarówno przednią, jak i tylną kamerę, dzięki czemu możesz widzieć swój ekran podczas czatów internetowych (i zobaczyć, jak wyglądasz, zanim zrobisz sobie zdjęcie), a także akcesoria, takie jak stojaki, uchwyty ścienne, piloty, głośniki i pełne klawiatury zewnętrzne, które mogą zmienić tablet w centrum multimedialne lub bardziej wydajną stację roboczą.

Porównaj rozmiar i wygląd

Etui z klawiaturą, takie jak Crux360, wypełniają część luki między tabletem a laptopem, ułatwiając korzystanie z iPada do e-maili, przetwarzania tekstu i innych zadań, które mogą być trudne na klawiaturze ekranowej iPada.
Wizerunek uprzejmości CRUX
Nawet jeśli planujesz zakup tabletu przez Internet, dobrym pomysłem jest udanie się do lokalnego sklepu Apple lub innego sprzedawcy elektroniki, aby przyjrzeć się bliżej rozważanym tabletom. Przed wyjazdem zastanów się nad rozmiarem tabletu, którego szukasz, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Czy chcesz mieć największy możliwy ekran, czy też tablet, który z łatwością zmieści się w Twojej torebce lub plecaku? Czy potrzebujesz czegoś nieco wytrzymałego, co możesz zabrać w teren do pracy, czy też potrzebujesz tabletu, który jest tak cienki i lekki, jak to tylko możliwe? Czy będą z niego korzystać tylko dorośli, czy też chcesz, aby 3-latka uczyła się z niego liter?

Być może masz już pomysł, czy chcesz mieć największy, najmniejszy, czy coś pomiędzy, ale tak naprawdę nic nie zastąpi tabletu, aby zobaczyć, jak to jest. Ekrany tabletów mają rozmiary od 7 cali do około 10 cali, a waga waha się od nieco mniej niż 1 funta do ponad 2,5 funta, ale prawdopodobnie jeden z modeli, które trzymasz, będzie dla Ciebie „odpowiedni”.

Czy obudowa i elementy sterujące są wygodne i solidne w twoich rękach? Czy ekran dotykowy reaguje? Jak wirtualna klawiatura? Jeśli to możliwe, spójrz na kilka modeli obok siebie, aby zobaczyć porównanie jasności i rozdzielczości ich ekranu. Kiedy już zdecydujesz się na ulubiony lub przynajmniej zawęzisz go do kilku, przed zakupem nadal musisz wziąć pod uwagę jeden bardzo ważny aspekt. Omówimy to później.

Rozważ cenę

Jeśli ustaliłeś budżet na swój tablet, a Twój ulubiony model mieści się w tym przedziale, jesteś w świetnej formie. Ale czasami zastanawiasz się między droższym modelem, niż naprawdę, naprawdę chcesz, a bardziej przystępnym modelem, który wydaje się kompromisem. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, upewnij się, że porównujesz jabłka z jabłkami (lub Androidy z Androidami) pod względem pamięci masowej, szybkości przetwarzania, dostępu do Internetu i rozmiaru, ponieważ nawet tablety z tej samej linii produktów często występują w różnych modelach i wydajności poziomy.

Oprócz kosztu samego tabletu, warto wziąć pod uwagę cenę wszelkich akcesoriów lub komponentów, które mogą być potrzebne do korzystania z tabletu w sposób, w jaki chcesz. Nie zapominaj też, że w przypadku dostępu 3G i 4G zwykle musisz płacić za miesięczny abonament na transmisję danych bezprzewodowych, co w niektórych przypadkach wymaga długoterminowej umowy. Pomyśl o aplikacjach lub oprogramowaniu, które możesz kupić. Dowiedz się, jaki jest okres gwarancji na tablet, a także co jest objęte, a co nie. Na koniec warto sprawdzić recenzje online z obiektywnego źródła, aby zobaczyć, jak Twój ulubiony tablet działa pod względem niezawodności i stabilności.

Leave a Reply