Jeśli nie wiesz, czego szukasz, szukanie butów do biegania może być bardzo przytłaczające. Istnieje tak wiele różnych butów do biegania z tak wieloma różnymi rodzajami technologii. Każdy z tych butów jest przeznaczony dla różnych typów stóp. W związku z tym, że w tym przypadku nie ma mowy o żadnym problemie, nie ma co liczyć na to, że ktoś będzie miał problem z doborem odpowiedniego obuwia. Jak więc znaleźć ten idealny but?
Krok 1: Zrozumienie pronacji
Pronacja to przetaczanie się stopy z pięty na palce w wyniku uderzenia stopy. Prawidłowy lub neutralny wzorzec uderzenia stopą to początkowo uderzenie zewnętrzną częścią pięty i równomierne przesuwanie się w górę aż do balansu stopy. W ten sposób stopa redukuje stres związany z uderzeniem.
Nadpronacją nazywamy sytuację, w której podczas cyklu uderzenia stopa zbyt mocno przetacza się do wewnątrz stopy. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy masz nisko wysklepioną lub płaską stopę.
Podpronacja (supinacja) ma miejsce, gdy stopa przetacza się zbyt mocno na zewnątrz. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku wysokiego łuku.
Krok 2: Określ typ swojej stopy
Aby określić swój typ stopy, najłatwiejszym sposobem jest sprawdzenie wysokości łuku poprzez wykonanie “testu na mokro”.
Aby to zrobić, zmocz obie stopy i stań na papierowej torbie przez około 10 sekund. Następnie zejdź z torby i obserwuj odcisk swojej stopy na torbie.
Masz prawidłowy łuk, jeśli:
Wzdłuż wewnętrznej strony stopy występuje wyraźne wygięcie z pasmem nieco mniejszym niż połowa szerokości stopy, łączącym piętę i palce.
masz niski łuk, jeśli:
Odcisk pokazuje większą część Twojej stopy i nie ma zbyt wiele krzywizny wzdłuż wewnętrznej strony stopy.
Masz wysoki łuk, jeśli:
występuje bardzo wyraźne wygięcie wzdłuż wewnętrznej strony stopy i bardzo cienki pasek łączący piętę i palce. Jeśli masz naprawdę wysoki łuk, możesz nawet nie widzieć nic łączącego piętę z palcami.
Krok 3: Określ swój chód
Teraz, gdy znasz już wysokość swojego łuku, możesz wykorzystać te informacje do określenia swojego chodu, co jest tak naprawdę tylko wymyślnym sposobem na określenie sposobu, w jaki zachowują się Twoje stopy podczas biegu. Określenie Twojego chodu jest bardzo ważnym krokiem w tym procesie, ponieważ chcesz wybrać but, który najlepiej dostosuje się do Twojego typu chodu.
Istnieją cztery podstawowe typy chodu:
- Poważna nadpronacja: Jest to sytuacja, w której pięta najpierw uderza o podłoże, a następnie nadmiernie przetacza się do wewnątrz. Kiedy ktoś ma nadmierną pronację, jego staw skokowy nie jest w stanie prawidłowo ustabilizować ciała. Jest to typowa sytuacja dla osób z płaskostopiem lub bardzo niskim łukiem. Najlepszym typem buta dla osoby z nadpronacją jest but kontrolujący ruch.
- Łagodna nadpronacja: Jest to sytuacja, gdy zewnętrzna część pięty uderza jako pierwsza, a stopa następnie przetacza się do wewnątrz, lekko absorbując wstrząs. Jest to typowa sytuacja dla osób z niskim lub średnim łukiem i powinny one wybrać buty stabilizujące.
- Neutralny: Jeśli masz chód neutralny, środkowa/lekko zewnętrzna część pięty uderza jako pierwsza, a stopa przetacza się do wewnątrz, amortyzując wstrząsy. Osoby o neutralnym chodzie mają zazwyczaj średnio wysklepioną stopę. Najlepszym wyborem buta dla biegacza o chodzie neutralnym jest but o neutralnej amortyzacji.
- Podpronacja (supinacja): Ktoś, kto ma supinację, uderza o podłoże najpierw zewnętrzną częścią pięty i zamiast przetaczać się do wewnątrz, pozostaje na zewnętrznej części stopy przez cały czas jej uderzania. Hamuje to zdolność stopy do amortyzacji uderzenia. Taka osoba ma zazwyczaj stopę o wyższym łuku i powinna wybrać buty o neutralnej amortyzacji.
Krok 4: Wybierz odpowiedni dla siebie but do biegania!
Teraz, gdy już określiłeś swój typ łuku i chodu, jesteś gotowy do znalezienia buta, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. W ostatnim kroku wspomniałem o trzech typach butów i o tym, które z nich są dobre dla każdego rodzaju łuku. Skąd więc wiadomo, który but jest jaki?
Istnieją dwa sposoby na określenie typu buta. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na kształt buta.
Buty kontrolujące ruch: Te buty są zbudowane na prostej podeszwie. Odwróć buta i spójrz na spód. Jeśli jest on szeroki i prosty, jest to but typu motion control. Jeśli masz płaskostopie i nadpronację, to jest to but, którego potrzebujesz. Ten typ buta zapobiegnie zbytniemu przetaczaniu się stopy. Zapewnia on maksymalne wsparcie stopy i oferuje największą kontrolę.
Buty stabilizujące: Buty stabilizujące mają półokrągły kształt. Jeśli masz normalny łuk, a pronacja jest niewielka, wybierz buty stabilizujące. Buty stabilizujące oferują dobrą równowagę pomiędzy amortyzacją i wsparciem.
Buty o neutralnej amortyzacji: Buty o neutralnej amortyzacji będą miały najbardziej zakrzywiony kształt. Jeśli masz wysoko wysklepioną stopę i masz supinację, powinieneś wybrać buty z neutralną amortyzacją. Buty z poduszką amortyzują uderzenia, których Twoja stopa nie absorbuje w naturalny sposób.
Oprócz zwracania uwagi na kształt buta, istnieje jeszcze jedna “sztuczka”, którą oferuje sam but. Aby uzyskać stabilność w bucie, producenci nie tylko stosują szersze kopyto, ale także wykorzystują piankę o podwójnej gęstości po wewnętrznej stronie buta, aby zapobiec podwijaniu się stopy i utrzymać ją w neutralnym rozkroku. Jeśli spojrzysz na wnętrze buta, zobaczysz ciemniejszy kolor lub plamki pianki. Jeśli przebarwienia znajdują się w środkowej części buta, w okolicy łuku, jest to but o łagodnym stopniu stabilizacji. Jeśli gęsta pianka zaczyna się na początku łuku i ciągnie się aż do tylnej części pięty, jest to but typu motion control. Wreszcie, jeśli po wewnętrznej stronie nie ma gęstej pianki, jest to but o neutralnej amortyzacji. Poniżej znajduje się kilka zdjęć, które pozwolą Ci zorientować się w sytuacji.
Krok 5: Wybierz się do lokalnego sklepu dla biegaczy
Teraz, gdy już wiesz, jakiego typu butów szukasz, czas wybrać się do lokalnego sklepu biegowego! Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci podróż.
- Weź swoje stare buty, aby pokazać je sprzedawcy.
- Załóż lub zapytaj o zakup odpowiedniego rodzaju skarpet do biegania (dobre skarpety robią różnicę).
- Nie kupuj tylko najnowszych i najlepszych butów. Znajdź coś, co najlepiej pasuje do Ciebie.
- Poproś sprzedawcę o zmierzenie obu stóp. Jedna stopa jest prawie zawsze nieco większa. Chcesz dopasować buty na większą stopę, aby nie stracić paznokci podczas biegu.
Zanim przymierzysz buty, sprzedawca powinien zadać Ci co najmniej następujące pytania
a) Od jak dawna biegasz?
b) w jakich butach biegałeś w przeszłości i czy Ci się podobały?
c) Gdzie najczęściej biegasz?
d) Ile kilometrów tygodniowo przebiega Pan/Pani średnio?
e) Czy masz jakieś problemy ze stopami (np. nadpronacja, płaskostopie, wysoki łuk stopy itp.)?
Na podstawie Twoich odpowiedzi na te pytania sprzedawca będzie mógł wskazać Ci kilka modeli butów, które będą odpowiadać Twoim potrzebom.
Krok 6: Przymierzanie i upewnienie się, że buty są dobrze dopasowane
Ostatnim krokiem jest przymierzenie butów. Różne firmy stosują różne technologie, aby osiągnąć ten sam cel, więc przymierz kilka różnych par, aby porównać odczucia.
Podczas przymierzania butów należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
- Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca w palcach. Dobrą ogólną zasadą jest, aby między czubkiem palca a końcem buta był odstęp szerokości kciuka.
- Upewnij się, że jest wystarczająco dużo miejsca na szerokość. But powinien być na tyle ciasny, żeby stopa nie była w nim zbyt ciasno ułożona, ale jednocześnie powinien mieć wystarczająco dużo miejsca, żeby stopa mogła się rozchodzić i puchnąć podczas biegu.
- 3. Biegnij na bieżni lub zrób kilka okrążeń wokół sklepu, aby upewnić się, że nie ma gorących punktów lub ślizgania się pięty.
Jeśli zastosujesz się do tych prostych kroków podczas poszukiwania nowego obuwia do biegania, nie tylko unikniesz przytłaczającego doświadczenia związanego z zakupami, ale także kupisz obuwie, które będzie odpowiadać Twoim specyficznym potrzebom i sprawi, że bieganie stanie się o wiele przyjemniejsze!