Categories:

Aloes na oparzenia słoneczne: czy aloes pomaga w oparzeniach?

Pomimo Twoich najlepszych wysiłków, Twój dzień na słońcu zebrał swoje żniwo i teraz masz oparzenia słoneczne. Promienie ultrafioletowe słońca w końcu pokonały twój filtr przeciwsłoneczny, powodując zbyt znajome czerwone, bolesne oparzenia słoneczne. Być może myślisz o użyciu żelu Aloe Vera , środka powszechnie stosowanego w celu zmniejszenia objawów oparzeń słonecznych. Chociaż zabieg ten ma minimalne skutki uboczne i jest zalecany przez Amerykańską Akademię Dermatologii, skuteczność aloesu na oparzenia słoneczne nie została ustalona w badaniach naukowych. Niektóre pośrednie dowody z badań laboratoryjnych i na zwierzętach sugerują, że może być korzystny, ale prawie nie ma bezpośrednich dowodów z badań na ludziach, które wykazałyby, że żel Aloe Vera jest skuteczny w przypadku oparzeń słonecznych.

Długa historia użytkowania

Aloe vera to ziołowy lek stosowany od tysięcy lat w różnych schorzeniach, od problemów skórnych po zaparcia i zapalenie stawów. Pochodzi z rośliny Aloe Vera, zwanej również Aloe barbensis Miller. Żel Aloe Vera to substancja podobna do galaretki z liści rośliny i głównej części rośliny, która jest stosowana w stanach skóry.

Wiele preparatów do stosowania miejscowego, żelowych i aloesowych w sprayu jest sprzedawanych specjalnie na oparzenia słoneczne. Wiele produktów na oparzenia słoneczne z aloesem zawiera również inne składniki, takie jak witaminy A, C, D i E, oleje, inne zioła lub miejscowe środki znieczulające – leki znieczulające. Te dodatkowe substancje mają rzekomo zmniejszać objawy oparzeń słonecznych lub promować zdrowie skóry. Domowy żel z aloesu można zrobić, po prostu odcinając liść i usuwając przezroczysty żel znajdujący się w środku.

Rekomendowany przez Amerykańską Akademię Dermatologii

Amerykańska Akademia Dermatologii (AAD) zaleca stosowanie kremu nawilżającego zawierającego aloes lub soję w celu zmniejszenia objawów oparzeń słonecznych. Jednak AAD ostrzega przed stosowaniem jakiegokolwiek rodzaju balsamu zawierającego środek miejscowo znieczulający, taki jak benzokaina lub lidokaina, ponieważ środek znieczulający może powodować podrażnienie skóry lub reakcję alergiczną. Należy również unikać wszelkich preparatów zawierających wazelinę, ponieważ ten woskowy składnik może zatrzymywać ciepło w skórze, pogłębiając ból związany z poparzeniami słonecznymi.

AAD sugeruje chłodne kąpiele lub prysznice oraz zimne, wilgotne ręczniki nakładane na skórę jako dodatkowe zabiegi na oparzenia słoneczne. Organizacja wskazuje również, że leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen (Advil, Motrin) lub aspiryna, mogą pomóc zmniejszyć ból i zaczerwienienie. Dostępny bez recepty krem ​​​​hydrokortyzonowy może być pomocny w łagodzeniu ciężkich objawów.

Minimalne bezpośrednie dowody naukowe

Pomimo długiej historii stosowania i zaleceń AAD, niewiele jest dowodów naukowych na to, że aloes zmniejsza objawy oparzeń słonecznych lub przyspiesza gojenie. Niewiele badań bezpośrednio oceniło te efekty. Badanie opublikowane we wrześniowym wydaniu „Journal of the Medical Association of Thailand” wykazało, że leczenie 70-procentowym kremem z aloesu przez 3 tygodnie po ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe wśród 20 zdrowych ochotników było nieskuteczne w leczeniu oparzeń słonecznych. Zaczerwienienie skóry było takie samo na obszarach leczonych aloesem i kremem nie zawierającym składników aktywnych.

Kolejne badanie na 40 ochotnikach, opublikowane w „Skin Pharmacology and Physiology” w lutym 2008 roku, porównało 97,5% żelu z aloesu, 1% żelu hydrokortyzonowego i 1% kremu hydrokortyzonowego po ekspozycji na standaryzowaną ilość promieniowania ultrafioletowego. Po 2 dniach obszary skóry leczone aloesem były mniej czerwone niż te leczone żelem hydrokortyzonowym, ale bardziej czerwone niż obszary leczone kremem hydrokortyzonowym. Wyniki te sugerują, że wysokie stężenie aloesu może wywierać pewne działanie przeciwzapalne.

Ograniczone dowody pośrednie

Badania laboratoryjne i na zwierzętach wykazały, że miejscowy aloes łagodzi stany zapalne oraz przyspiesza gojenie się ran i oparzeń termicznych, które są spowodowane nadmiernym ciepłem. Badania te wykazały również, że aloes ma działanie przeciwutleniające, co pozwala mu przeciwdziałać szkodliwemu działaniu wolnych rodników gromadzących się w tkance objętej stanem zapalnym. Jednak działanie antyoksydacyjne aloesu nie zostało zbadane na ludziach. Niektóre badania na ludziach wykazały poprawę gojenia ran i oparzeń termicznych dzięki aloesowi. Według autorów przeglądów systematycznych opublikowanych w lutym 2012 roku w „Cochrane Database of Systematic Reviews” i we wrześniu 2007 roku w czasopiśmie „Cochrane Database of Systematic Reviews” liczba przeprowadzonych do tej pory wysokiej jakości badań jest niewystarczająca, aby ostatecznie udowodnić, że aloes poprawia gojenie. Oparzenia”.

Niewielkie badanie opublikowane w numerze „Pharmacognosy Magazine” z kwietnia-czerwca 2014 r. wykazało, że żel Aloe Vera miał pewne działanie przeciwzapalne, gdy skóra była narażona na działanie płynnego środka drażniącego. Po 6 dniach leczenia żelem Aloe Vera, 1% żelem hydrokortyzonowym lub wodą, intensywność zaczerwienienia zmniejszyła się o 17% w przypadku aloesu, co było podobne do spadku obserwowanego przy hydrokortyzonie, ale większe niż przy stosowaniu wody. W osobnej części badania żel Aloe Vera również poprawiał nawilżenie skóry, chociaż efekty nie były trwałe przy wielokrotnym stosowaniu.

Ogólnie minimalne skutki uboczne

Według National Center for Complementary and Integrative Health, miejscowy żel Aloe Vera jest ogólnie bezpieczny. Z wyjątkiem bardzo rzadkich ciężkich reakcji alergicznych, skutki uboczne ograniczają się do skóry. W miejscu aplikacji może wystąpić niewielki dyskomfort. Mogą również rozwinąć się miejscowe reakcje skórne charakteryzujące się wysypką, ze swędzeniem lub uczuciem kłucia lub bez nich. Reakcje te mogą być częstsze w przypadku domowych preparatów z aloesu, które zawierają zanieczyszczenia z kory rośliny. Komercyjne produkty aloesowe zwykle nie zawierają tych substancji. W badaniu „Pharmacognosy Magazine” z 2014 r. 19 procent osób leczonych żelem Aloe Vera doświadczyło łagodnej reakcji skórnej.

Ostrzeżenia i środki

Przestań używać żelu Aloe Vera, jeśli wystąpią objawy miejscowej reakcji skórnej, takie jak nasilone zaczerwienienie, wysypka lub swędzenie. Należy natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpią objawy ciężkiej reakcji alergicznej, takie jak uogólniona wysypka lub zaczerwienienie, obrzęk warg lub języka, duszność, świszczący oddech, zawroty głowy lub utrata przytomności.

Poważne oparzenia słoneczne często powodują powstawanie pęcherzy i obrzęków. Kiedy oparzenie słoneczne obejmuje duży obszar ciała, może wystąpić gorączka, dreszcze, osłabienie, a nawet utrata przytomności. Poszukaj natychmiastowej pomocy medycznej, jeśli masz poważne oparzenia słoneczne na dużym obszarze, zwłaszcza jeśli zauważysz którykolwiek z tych dodatkowych objawów. Pęcherzom należy pozwolić, aby spłynęły same, a obszar utrzymywany w czystości, gdy to się stanie. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz ropę lub pogorszenie zaczerwienienia lub obrzęku w okolicy blistra, ponieważ może to wskazywać na infekcję.