Categories:

Dobre praktyki tworzenia prostego CV

Od pięciu do siedmiu sekund to średni czas, jaki rekruter lub menedżer ds. rekrutacji spędza, patrząc na Twoje CV. To bardzo krótki czas, aby móc wywrzeć świetne pierwsze wrażenie, ale właśnie takie powinno być Twoje CV. CV to jedna z najważniejszych części Twojego poszukiwania pracy.

Zarówno rekruterzy, jak i menedżerowie ds. rekrutacji przeglądają setki, jeśli nie tysiące CV w trakcie swojej kariery. Nic dziwnego, że mają wyszkolone oko, jeśli chodzi o ocenę Twojego CV i podjęcie decyzji, czy skontaktować się z Tobą i zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną (co przybliża Cię o krok do sukcesu w poszukiwaniu pracy).

Przejdźmy od razu do przygotowania CV, które pomoże Ci zaliczyć każdą sekundę i przeniesie Cię do następnego kroku: zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Kluczowe informacje, które musisz zawrzeć w CV

Chociaż CV mogą się znacznie różnić w zależności od kraju, w którym ubiegasz się o pracę, przygotowaliśmy listę ich cech wspólnych:

  • Dane kontaktowe — choć może się to wydawać oczywiste, często jest to coś, o czym ludzie zapominają i/lub umieszczają gdzieś w CV, gdzie trudno je znaleźć. Twoje dane kontaktowe powinny być łatwe do znalezienia i zawierać przynajmniej imię i nazwisko, adres e-mail i numer telefonu.
  • Doświadczenie zawodowe — podaj szczegóły swojego doświadczenia zawodowego i skoncentruj się na kluczowych osiągnięciach zamiast na „tylko” liście obowiązków.
  • Wykształcenie – Wymień swoje wykształcenie i osiągnięcia edukacyjne oraz zaznacz te, które są najbardziej odpowiednie dla pracy (np. zaznacz swoją specjalizację w języku angielskim, jeśli ubiegasz się o stanowisko pisarskie).
  • Umiejętności — tutaj możesz przekazać wszystkie dodatkowe umiejętności, które możesz posiadać, takie jak umiejętności komunikacyjne, umiejętności informatyczne lub znajomość języków obcych (często może to być zaletą podczas ubiegania się o stanowiska w Europie).

Uwaga: jeśli chodzi o umiejętności informatyczne, nie musisz uwzględniać podstawowych umiejętności związanych z oprogramowaniem, takich jak Microsoft Word lub PowerPoint. W dzisiejszych czasach te umiejętności są zwykle oczekiwane i mogą nawet sprawić, że będziesz wyglądać jak amator, jeśli umieścisz je w swoim CV.

Dobra praktyka tworzenia CV

Jeśli to możliwe, zachowaj swoje CV do 2 stron (Twój potencjalny pracodawca może czytać setki – nie rób tego zbyt rozwlekłe lub nudne)

Nie masz obowiązku podawania danych osobowych dotyczących Twojego wieku, stanu cywilnego, to zależy wyłącznie od Ciebie!

Historia pracy

Powinieneś najpierw wymienić swoją obecną/ostatnią pracę, a następnie cofnąć się do edukacji.

Zawsze wypełniaj luki czasowe, nigdy nie zostawiaj potencjalnego pracodawcy zastanawiającego się, co robiłeś na pewnym etapie swojej kariery.

Opisując prace, które wykonałeś, spróbuj wymienić swoje osiągnięcia w stosunku do ustalonego celu lub opisz, jak pokonałeś trudności.

W miarę możliwości zanotuj powód opuszczenia pracy, ponieważ Twoi potencjalni pracodawcy będą chcieli o tym wiedzieć.

Zachowaj opisy w trzeciej osobie i unikaj wyrażeń takich jak „zrobiłem to…”, „osiągnąłem to…” itp., ale mów „To zostało wykonane…”, „To zostało osiągnięte…”.

Edukacja i hobby

Zawsze szczegółowo opisz swoje wykształcenie, dalszą edukację i udział w kursach szkoleniowych.

Wstawiaj tylko hobby, które są związane z poszukiwaniem pracy lub umiejętnościami.

Jeśli posiadasz prawo jazdy, zawsze wspominaj o tym i zaznacz, czy masz własny transport

Checklista – sprawdź, zanim wyślesz

  • Czy Twoje CV jest aktualne? Upewnij się, że Twoja obecna praca tam jest, lub jeśli nie jesteś już zatrudniony, że daty to odzwierciedlają. Jeśli pracodawca szuka natychmiastowego startu, a Ty jesteś dostępny, nie daj się pominąć, ponieważ nie został zaktualizowany!
  • Czy na wszystkich tablicach ogłoszeń znajduje się aktualna kopia Twojego CV? Nie wysyłaj starej wersji.
  • Upewnij się, że Twoje CV jest poprawnie sformatowane. Rozważ plik PDF na tablice ogłoszeń, aby formatowanie się nie zmieniło
  • Przed przesłaniem CV zawsze sprawdź, czy masz prawidłowe i aktualne dane kontaktowe oraz adres e-mail.
  • Dokładnie sprawdź swoje CV pod kątem pisowni i gramatyki (proste rzeczy, takie jak błędy ortograficzne, mogą Cię znokautować na wczesnym etapie)

Leave a Reply