Categories:

Jaka szczoteczka do mycia zębów jest dla Ciebie najlepsza?

Jeśli chodzi o pielęgnację zębów, wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów jest niezbędny do utrzymania dobrej higieny jamy ustnej. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, używanie płynu do płukania jamy ustnej i nici dentystycznej to najważniejsze elementy pielęgnacji jamy ustnej. Ale przy tak dużej liczbie szczoteczek do zębów na rynku, skąd mamy wiedzieć, której powinniśmy używać? Czy najlepsza jest miękka czy twarda szczoteczka do zębów?

Twarda czy miękka szczoteczka do zębów

Szczoteczki do zębów mogą być osobistymi preferencjami, dlatego są dostępne w różnych kształtach, rozmiarach i rodzajach włosia. Chociaż nie wiemy, jaki kolor wybrać, zdecydowanie zalecamy zwracanie uwagi na rodzaj włosia. Włosie szczoteczki do zębów jest tym, co sprawia, że ​​zęby są czyste i wolne od bakterii, więc wybór między szczoteczką miękką i twardą jest w rzeczywistości ważniejszy, niż mogłoby się początkowo wydawać.

Twarde szczoteczki do zębów

Jedną z największych zalet używania szczoteczki do zębów z twardym włosiem jest to, że często działają one dłużej niż miękkie włosie. Podobnie jak wiele osób, możesz myśleć, że średnie lub twarde włosie czyści zęby dokładniej, jednak dowody sugerują, że bardzo niewielu z nas powinno używać twardych szczoteczek do zębów. Twarde lub twarde włosie może w rzeczywistości zniszczyć szkliwo (warstwę ochronną zębów), czego nie można zastąpić. Uszkodzone szkliwo może powodować przyklejanie się większej liczby bakterii do zębów, co może prowadzić do próchnicy. Twarde szczoteczki do zębów mogą również uszkadzać dziąsła, powodując cofanie się linii dziąseł, co powoduje, że zęby stają się bardziej podatne na próchnicę.

Miękkie szczoteczki do zębów

Miękkie szczoteczki do zębów są w rzeczywistości bardziej skuteczne w usuwaniu nagromadzonego jedzenia i płytki nazębnej niż szczoteczki z twardym włosiem i są delikatniejsze dla zębów i dziąseł. Szczotki z miękkim włosiem są najlepsze do usuwania płytki nazębnej i zanieczyszczeń z zębów i wzdłuż linii dziąseł, ponieważ nie są wystarczająco ścierne, aby spowodować erozję szkliwa. Chociaż szczoteczka do zębów z miękkim włosiem nie może spowodować rzeczywistego uszkodzenia zębów ani dziąseł, należy stosować dobrą technikę szczotkowania, aby zapewnić usunięcie płytki nazębnej i zanieczyszczeń z zębów.

Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?

Wiele osób nie wymienia wystarczająco często szczoteczki do zębów. Dobrą zasadą jest wymienianie szczoteczki do zębów za każdym razem, gdy zaczyna wykazywać zużycie lub co dwa do trzech miesięcy. Ważna jest również wymiana szczoteczki do zębów, jeśli byłaś chora, ponieważ włosie może zawierać bakterie i zarazki, co prowadzi do ponownej infekcji.

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów

Istnieje wiele możliwości wyboru szczoteczki do zębów, więc może być trudno wiedzieć, czego szukać. OralB przygotował listę kilku ogólnych wskazówek, na co zwrócić uwagę:

Mała główka szczoteczki i dobrze zaprojektowane włosie: wybierz szczoteczkę z małą główką szczoteczki i włosiem, które pomogą Ci dotrzeć do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej.
Miękkie włosie: Twoja szczoteczka do zębów powinna mieć miękkie włosie, które jest delikatne dla zębów i dziąseł. Jeśli masz recesje, możesz rozważyć użycie wyjątkowo miękkiej szczoteczki do zębów.
Wielokątne włosie: Wielokątne włosie ma na celu zwiększenie kontaktu z powierzchniami zębów między zębami, usuwając płytkę nazębną nawet z trudnych miejsc. Dlatego włosie ustawione pod kątem jest lepsze od prostych.
Wygodny uchwyt: Wiele szczoteczek do zębów ma antypoślizgowe uchwyty, dzięki czemu są łatwe w użyciu, nawet jeśli są mokre. Ponadto uchwyty wielu szczoteczek Oral-B zostały wymodelowane w oparciu o badania nad pięcioma różnymi sposobami trzymania szczoteczki podczas szczotkowania.
Jakiej szczoteczki do zębów należy używać z aparatami ortodontycznymi?
Po wyprostowaniu zębów za pomocą aparatu ortodontycznego znacznie łatwiej jest dotrzeć do płytki nazębnej na zębach i między nimi. Ale podczas noszenia aparatów nazębnych płytka nazębna i cząstki jedzenia mają więcej miejsc, w których mogą się gromadzić i zostać uwięzione. Przygotuj się więc na poświęcenie dwa razy więcej czasu na pielęgnację jamy ustnej, gdy masz aparat ortodontyczny, aby zapobiec ryzyku rozwoju chorób dziąseł lub próchnicy zębów. Alternatywnie rozważ elektryczną szczoteczkę do zębów. Mogą one być bardziej skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej niż zwykłe pędzle, a większość z nich ma timer, który zapewnia szczotkowanie przez odpowiedni czas.

Najważniejsze jest to, że jeśli wybierzesz szczoteczkę o odpowiednim rozmiarze i rodzaju włosia do potrzeb związanych z pielęgnacją jamy ustnej, będziesz w stanie skutecznie czyścić zęby i zapobiegać gromadzeniu się bakterii i powstawaniu płytki nazębnej.

Nadal nie wiesz, jaką szczoteczkę do zębów kupić? Porozmawiaj ze swoim ortodontą lub dentystą już dziś!

Leave a Reply