Categories:

Jak pozbyć się czkawki?

Jeśli kiedykolwiek w przypływie frustracji wpisałeś w Google “jak pozbyć się czkawki”, nie możemy Cię za to winić. Ludzkie ciało jest nieskończenie zachwycające, ale – jak wie każdy, kto doświadczył czkawki w trakcie rozmowy o pracę, randki lub w dowolnym innym momencie życia – może być ona również niewiarygodnie irytująca. Mając to na uwadze, czy jest coś, co możesz zrobić, aby pozbyć się czkawki na własną rękę? Oczywiście proszę o pomoc przyjaciela. Odpowiedź: Być może.

Co to jest czkawka?

Jak podaje Mayo Clinic, czkawka to mimowolne skurcze przepony, czyli mięśnia oddzielającego klatkę piersiową od brzucha. Po każdym z tych skurczów twoje struny głosowe nagle się zamykają – co powoduje powstanie klasycznego dźwięku “czkawki”.

Przepona pełni ważną funkcję: jest to główny mięsień, którego używasz do oddychania, jak podaje National Heart, Lung, and Blood Institute (NHLBI). Przy każdym wdechu przepona napina się i przesuwa w dół. Podczas wydechu przepona rozluźnia się i unosi się do jamy klatki piersiowej.

Jeśli coś podrażni przeponę, może ona ulec skurczowi i spowodować wciągnięcie powietrza do gardła. I teraz masz czkawkę. Czkawka zwykle zanika w ciągu kilku dni – podaje Cleveland Clinic. Jeśli utrzymuje się ona dłużej, masz do czynienia z czkawką uporczywą. Jeśli trwa ona kilka miesięcy lub dłużej, co jest naprawdę rzadkie, ale wciąż technicznie możliwe, nazywa się ją czkawką trudną do opanowania.

Dlaczego czkawka się pojawia?

Może się wydawać, że czkawka pojawia się znikąd, ale jak już wspomnieliśmy, zwykle zaczyna się, gdy coś podrażni przeponę, jak podaje U.S. National Library of Medicine. Do takich czynników drażniących mogą należeć:

 • Jedzenie zbyt szybko
 • Jedzenie zbyt obfitych posiłków
 • Jedzenie gorących lub pikantnych potraw
 • Picie alkoholu
 • Picie napojów gazowanych
 • Choroby, które podrażniają nerwy kontrolujące przeponę
 • Zdenerwowanie lub podniecenie
 • Niektóre leki
 • Operacje w obrębie jamy brzusznej
 • Zaburzenia metaboliczne
 • Zaburzenia centralnego układu nerwowego

Mechanizm, w jaki sposób te czynniki mogą wywołać czkawkę, jest nieco mniej jasny. W związku z tym, uważa się, że jest to związane z odruchem między nerwami przeponowymi i błędnymi, które biegną od szyi do przepony przez klatkę piersiową, Celine Thum, M.D., który leczył ludzi w izbie przyjęć dla znacznego bólu i trudności w jedzeniu i komunikowaniu się spowodowane przez przedłużającą się czkawkę, mówi SELF.

Istnieje łuk odruchowy czkawki, który opiera się na wielu ścieżkach neuronalnych. Uważa się, że obejmuje on “wejście” z nerwów takich jak nerw przeponowy i nerw błędny; mediatora z centralnego układu nerwowego, który może znajdować się w mózgu lub rdzeniu kręgowym; oraz “wyjście” do nerwów odpowiedzialnych za nagły skurcz przepony i zamknięcie [strun głosowych]” – mówi serwisowi SELF Nicole Van Groningen, specjalista chorób wewnętrznych w Cedars-Sinai.

Czkawka, która trwa dłużej niż 48 godzin, zwykle ma podłoże w uszkodzeniach nerwów lub podrażnieniach spowodowanych refluksem żołądkowo-przełykowym, który występuje, gdy kwas żołądkowy cofa się do przełyku, powodując zgagę. Warunki metaboliczne również mogą zaburzać odruch czkawki. Na przykład u osób cierpiących na cukrzycę typu 1 lub 2 może dojść do uszkodzenia nerwów błędnych, co może wpływać na to, jak dobrze ich organizm reguluje czkawkę.

Podobnie jest w przypadku schorzeń, takich jak stwardnienie rozsiane, które mogą upośledzać ośrodkowy układ nerwowy, wpływając tym samym na zdolność organizmu do normalnego kontrolowania czkawki. Niektóre z nich to zapalenie opon mózgowych i urazowe uszkodzenie mózgu – podaje Mayo Clinic. Różne leki, w tym leki uspokajające i sterydy, mogą również przyczynić się do czkawki.

Jak pozbyć się czkawki

Sprawa wygląda następująco: Nie ma wielu naukowo uzasadnionych sposobów na pozbycie się czkawki. W rzeczywistości nie ma prawdziwego konsensusu medycznego co do tego, jak dokładnie radzić sobie z czkawką. Mimo to wielu lekarzy, dzięki uprzejmości U.S. National Library of Medicine, Cleveland Clinic i różnym badaniom dotyczącym sposobów pozbycia się czkawki, podaje te metody:

 • Popijaj wodę. “Moim domowym sposobem jest wypicie 20 małych łyków wody pod rząd, tak szybko, jak to możliwe” – mówi dr Thum, dodając, że ten sposób sprawdza się u jej pacjentów przez większość czasu. “Dzięki wielokrotnemu połykaniu wody nie można tak szybko wdychać powietrza, co zmusza organizm do uspokojenia się. To spowalnia impulsy nerwowe do przepony” – mówi.
 • Albo pij wodę szybko. Jeśli popijanie nie działa, skutecznym rozwiązaniem może być przyspieszenie tempa połykania wody.
 • Wstrzymaj oddech. Wstrzymanie oddechu może zadziałać tak samo jak popijanie wody – poprzez opóźnienie przekazywania impulsów nerwowych do przepony i – miejmy nadzieję – powstrzymanie odruchu czkawki.
 • Niech ktoś Cię zaskoczy. To może zmusić Cię do wzięcia głębokiego oddechu, potencjalnie przerywając łuk odruchowy i zatrzymując czkawkę – wyjaśnia dr Thum. Niestety, nie możesz tego zrobić na sobie – i prawdopodobnie nie powinieneś tego próbować na osobach, które absolutnie nie znoszą być zaskakiwane.
 • Płukanie gardła czymś w rodzaju lodowatej wody. Jak wynika z badań, płukanie gardła to kolejny manewr, który może pomóc w stymulacji nerwu błędnego. (Zimne napoje również mogą w tym pomóc).
 • Połknij coś w rodzaju pokruszonego lodu lub granulowanego cukru (upewnij się, że połykany pokarm jest na tyle mały, że nie będziesz mógł się nim zadławić). Podobnie jak powyższe metody, może to wpłynąć na odruch nerwu błędnego w sposób, który może położyć kres czkawce.
 • Pochyl się i wypij wodę z dalszej strony szklanki – spróbuj przełykać w inny sposób, w zasadzie!
 • Pociągnij za język. Tak, brzmi dziwnie, ale według badań jest to znany sposób na stymulację nerwu błędnego.
 • Naciśnij na tętnice szyjne. Mayo Clinic twierdzi, że po każdej stronie szyi masz tętnicę szyjną, a niektóre badania wykazują, że naciskanie na nią może wpływać na nerw błędny w sposób, który pozbędzie się czkawki.
 • Możesz też spróbować naciskać (delikatnie) na gałki oczne przez zamknięte powieki. Według badań jest to kolejny sposób stymulowania nerwu błędnego.
 • Jeśli to nie zadziała, spróbuj naciskać na otwory w uszach. Podobnie jak w tym przypadku – możesz spróbować pobudzić nerw błędny do właściwego działania, naciskając na zewnętrzne przewody słuchowe. Tylko nie wciskaj się zbyt głęboko w uszy! Może to spowodować obrażenia (np. zadrapanie ucha) lub spowodować, że woskowina znajdzie się jeszcze głębiej w przewodach słuchowych.

Aby złagodzić przewlekłą czkawkę, możesz także spróbować zmienić styl życia, np:

 • Unikanie napojów gazowanych i pokarmów, które powodują wzdęcia
 • Jedzenie mniejszych posiłków
 • Jedzenie wolniej
 • Robienie sobie przerwy od jedzenia pikantnych lub bardzo ostrych potraw
 • Eksperymentowanie z technikami radzenia sobie ze stresem

Kiedy należy zgłosić się do lekarza

Jeśli zmagasz się z przewlekłą czkawką i nic nie przynosi Ci ulgi, Klinika Mayo zaleca rozmowę z lekarzem na temat ewentualnego przyjmowania następujących leków zmniejszających czkawkę:

 • Baclofen
 • Chlorpromazyna
 • Metoklopramid

Ponadto, w zależności od tego, jak uporczywa jest czkawka, lekarz może zalecić wstrzyknięcie środka znieczulającego w celu zablokowania nerwu przeponowego, aby powstrzymać czkawkę. A jeśli to nie zadziała, lekarz może nawet chirurgicznie wszczepić urządzenie zasilane bateriami, które będzie dostarczać łagodną stymulację elektryczną do nerwu błędnego. Jednak u większości osób wystarczy zastosować prosty domowy środek zaradczy.

Twoja czkawka może być do bani w danej chwili, ale z drugiej strony, istnieją odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się czkawki – być może będziesz musiał poeksperymentować, zanim znajdziesz odpowiednią dla siebie.

Leave a Reply