Categories:

Kosmetyki na trądzik: jak wybrać produkty na trądzik?

Dostępne bez recepty produkty na trądzik: co działa i dlaczego

Dowiedz się, czym różnią się produkty przeciwtrądzikowe, jakich głównych składników szukać i jak z nich korzystać, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Wiele dostępnych bez recepty (OTC) produktów na trądzik jest dostępnych w leczeniu łagodnego do umiarkowanego trądziku lub okresowych wyprysków. Należą do nich płyny oczyszczające, żele, pianki i chusteczki, produkty bez spłukiwania oraz zabiegi lub zestawy. Skąd wiesz, który z nich jest dla Ciebie najlepszy?

Zanim zdecydujesz, dowiedz się, jak działają produkty OTC na trądzik i jakich składników szukać. Następnie opracuj delikatny program pielęgnacji skóry, aby leczyć i zapobiegać trądzikowi.

Agencja ds. Żywności i Leków ostrzega, że ​​niektóre popularne produkty wydawane bez recepty na trądzik mogą powodować poważną reakcję, w tym ucisk w gardle i obrzęk twarzy, ust lub języka. Ten typ reakcji jest dość rzadki, więc nie myl go z zaczerwienieniem, podrażnieniem lub swędzeniem, które mogą wystąpić w miejscu aplikacji takich produktów.

Składniki aktywne w produktach na trądzik

Produkty przeciwtrądzikowe działają na różne sposoby, w zależności od składników aktywnych. Niektóre produkty przeciwtrądzikowe OTC działają poprzez zabijanie bakterii wywołujących stany zapalne trądziku. Inne usuwają nadmiar sebum ze skóry lub przyspieszają wzrost nowych komórek skóry i usuwanie martwych komórek naskórka. Niektóre produkty na trądzik mają kombinację tych rzeczy.

Oto typowe składniki aktywne występujące w produktach przeciwtrądzikowych OTC i ich działanie w leczeniu trądziku.

 • Nadtlenek benzoilu. Ten składnik zabija bakterie powodujące trądzik, pomaga usunąć nadmiar sebum ze skóry i usuwa martwe komórki skóry, które mogą zatykać pory. Produkty z nadtlenkiem benzoilu OTC są dostępne w mocach od 2,5 do 10 procent. Możliwe skutki uboczne to suchość skóry, łuszczenie, zaczerwienienie, pieczenie i kłucie, zwłaszcza jeśli masz wrażliwą skórę. Zachowaj ostrożność podczas stosowania nadtlenku benzoilu, ponieważ może rozjaśnić włosy i odzież.
 • Kwas salicylowy. Ten składnik pomaga zapobiegać zatykaniu się porów. Produkty kwasu salicylowego OTC są dostępne w mocach od 0,5 do 5 procent. Możliwe skutki uboczne to łagodne pieczenie i podrażnienie skóry.
 • Alfa-hydroksykwasy. Dwa rodzaje alfa-hydroksykwasów, które są stosowane w produktach na trądzik sprzedawanych bez recepty to kwas glikolowy i kwas mlekowy. Alfa-hydroksykwasy to syntetyczne wersje kwasów pochodzących z owoców zawierających cukier. Leczą trądzik, pomagając usunąć martwe komórki naskórka i zmniejszyć stan zapalny. Kwasy alfa-hydroksylowe stymulują również wzrost nowej, gładszej skóry. Pomaga to poprawić wygląd blizn potrądzikowych i sprawia wrażenie mniejszych porów.
 • Siarka. Siarka usuwa martwe komórki naskórka, które zatykają pory i pomaga usunąć nadmiar sebum. Często łączy się go z innymi składnikami, takimi jak kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu czy rezorcynol. Produkty zawierające siarkę mogą powodować wysuszanie skóry. A niektóre produkty mają nieprzyjemny zapach.

Wybór skutecznego produktu na trądzik

Wybór najlepszego produktu przeciwtrądzikowego zależy od wielu czynników, w tym rodzaju skóry, rodzaju i nasilenia trądziku oraz preferencji dotyczących pielęgnacji skóry. Oto kilka ogólnych wskazówek dotyczących wyboru i używania produktów na trądzik:

 • Zacznij od nadtlenku benzoilu. Jeśli nie masz pewności, który produkt na trądzik kupić, zacznij od takiego, który zawiera nadtlenek benzoilu. Jest skuteczny i dobrze tolerowany przez większość ludzi. Daj mu kilka dni, zanim spodziewasz się zobaczyć wyniki. Sprawdź na etykietach produktów rodzaj i ilość jego aktywnego składnika. Silniejszy nie zawsze jest lepszy z nadtlenkiem benzoilu. W niektórych przypadkach 2,5-procentowy produkt działa równie dobrze, jak te o silniejszych stężeniach — i z mniejszą liczbą skutków ubocznych.
 • Zacznij od produktów przeciwtrądzikowych o niższej sile. Może to pomóc zminimalizować zaczerwienienie, suchość skóry i inne problemy skórne. W razie potrzeby powoli — przez kilka tygodni — zwiększaj siłę używanego produktu i częstotliwość jego stosowania. Dzięki temu Twoja skóra stopniowo dostosowuje się do zabiegu.
 • Używaj produktów z różnymi składnikami aktywnymi, aby leczyć uporczywy trądzik. Składniki przeciwtrądzikowe działają na różne sposoby, dlatego pomocne może być stosowanie różnych produktów i składników w leczeniu uporczywego trądziku. Stosuj jeden produkt rano, a drugi wieczorem, aby zapobiec podrażnieniom skóry.
 • Bądź cierpliwy. Leczenie trądziku produktami przeciwtrądzikowymi wymaga czasu i cierpliwości. Może minąć dwa lub trzy miesiące codziennego stosowania produktu na trądzik, aby zobaczyć wyniki. A trądzik może wyglądać gorzej, zanim się poprawi.
 • Eksperymentuj z tym, co działa. Być może będziesz musiał wypróbować różne produkty z różnymi aktywnymi składnikami, zanim znajdziesz odpowiedni dla siebie.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry podczas korzystania z produktów przeciwtrądzikowych

Produkty przeciwtrądzikowe to tylko jeden krok w Twojej codziennej pielęgnacji skóry. Przy stosowaniu produktów na trądzik:

 • Obszary problemowe myj dwa razy dziennie. Użyj delikatnego środka czyszczącego bez mydła i nie przesadzaj. Nadmierne mycie i szorowanie może pogorszyć trądzik. Najmniej ścierające są peelingi, które rozpuszczają się podczas mycia. Peelingi ze zmielonymi pestkami owoców i tlenkiem glinu są bardziej ścierne.
 • Spróbuj czyścić ścierki lub chusteczki. To delikatna alternatywa dla środków myjących i myjących. Ściereczki o otwartym splocie są dobre dla suchej, wrażliwej skóry. Ściereczki o gęstszym splocie lepiej usuwają martwe komórki naskórka.
 • Rozważ samoprzylepne podkładki oczyszczające pory. Produkty te (Biore Deep Cleansing Pore Strips, inne) są przeznaczone do usuwania brudu, oleju i zatyczek z porów. Nakładasz pasek na wilgotną skórę, pozostawiasz do wyschnięcia, a następnie odklejasz. Potrzebne są dalsze badania, aby udowodnić ich zastosowanie w leczeniu i zapobieganiu trądzikowi. Nie używaj ich częściej niż raz na trzy dni.
 • Nie używaj za dużo. Nałóż tylko tyle produktu na trądzik, aby pokryć problematyczne miejsca i nałóż go tuż po oczyszczeniu skóry. Niektóre ścierki i chusteczki zawierają nadtlenek benzoilu i inne aktywne składniki, więc nie musisz nakładać więcej produktu z tymi aktywnymi składnikami po oczyszczeniu.
 • Użyj bezolejowego kremu nawilżającego na bazie wody. Pomaga to złagodzić suchą, łuszczącą się skórę.
 • Unikaj tłustych kosmetyków, filtrów przeciwsłonecznych i produktów do włosów. Używaj produktów oznaczonych na bazie wody lub nie zatyka porów.
 • Nie wybieraj ani nie ściskaj przebarwień. Może dojść do infekcji lub blizn.
 • Obserwuj, co dotyka twojej twarzy. Utrzymuj włosy w czystości i z dala od twarzy. Unikaj również opierania dłoni lub telefonu o bok twarzy.

Leave a Reply