Categories:

Jak wybrać najlepszą klawiaturę do komputera?

Wielu z nas spędza codziennie sporo czasu przy swoich komputerach, nieustannie naciskając klawisze (kiedy nie klikamy i nie przewijamy). W dzisiejszych czasach mamy mnóstwo pracy na maszynie do pisania – prace domowe, projekty szkolne, dokumenty, które nasz szef chce przepisać, a co nie. W dużym stopniu polegamy na naszych komputerach i oczywiście na klawiaturze.

Klawiatury służą przede wszystkim do pisania, ale tak naprawdę mogą zrobić o wiele więcej. Dzięki kilku dodatkowym funkcjom to, co Twoja klawiatura może dla Ciebie zrobić, sprawi, że się w niej zakochasz.

Kiedy stara klawiatura wymaga wymiany, naturalnie wybierasz ten sam rodzaj klawiatury, do którego jesteś przyzwyczajony. Ale ponieważ każdego dnia pojawia się na rynku wiele rodzajów klawiatur, klawiatura, której potrzebujesz, może nie być dla Ciebie odpowiednia. (Prawdopodobnie twoja stara klawiatura jest przestarzała i nie jest już dostępna na rynku).

Poniżej wymieniliśmy kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, aby wybrać idealną klawiaturę komputerową , która pasuje do wszystkich Twoich potrzeb komputerowych.

Rodzaj pracy

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje klawiatur komputerowych, z których każda została zaprojektowana z naciskiem na określone funkcje, aby odpowiadała specjalnym celom. Pierwszą rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę, jest rodzaj pracy, którą będziesz wykonywać z klawiaturą.

Istnieją klawiatury specjalnie zaprojektowane do gier. Zdobądź jeden z nich, jeśli jesteś poważnym graczem. Najlepsze klawiatury do gier zawierają specjalne klawisze do gier, które pomagają w graniu w gry komputerowe. Jeśli potrzebujesz komputera do zadań związanych z pisaniem, które wymagają pisania przez dłuższy czas, zdobądź ergonomiczną klawiaturę, która zapewnia wspaniałe i wygodne pisanie.

Jeśli musisz pracować z liczbami, lepiej upewnij się, że masz klawiaturę z klawiaturą numeryczną. Twoja praca dyktuje w dużej mierze, jaką klawiaturę powinieneś wybrać, aby niepotrzebnie nie wydawać pieniędzy na niewłaściwy typ klawiatury, której nie potrzebujesz.

Naciśnięcia klawiszy (przełączniki)

Upewnij się, że sprawdzasz naciśnięcia klawiszy w pierwszej kolejności, kiedy kupujesz klawiaturę komputerową. Nie chcesz skończyć z klawiaturą, która przypomina maszynę do pisania (co dosłownie sprawi ci trudność). Sprawdź i przetestuj, jak się trzymają klawisze. Są klawiatury, które mają czuły, miękki, przypominający piórko dotyk, a są inne, które wymagają dodatkowego nacisku, aby pisać.

Mechanizmem, który sprawia, że ​​klawisze reagują na dotyk, jest „przełącznik”. Przełączniki gumowe kopułkowe, przełączniki nożycowe i przełączniki mechaniczne to podstawowe typy przełączników używanych przez większość producentów. Przełączniki decydują o czułości, poziomie hałasu i komforcie. Dowiedz się o nich i wybierz właściwą.

Kompatybilność

Obecnie większość klawiatur łączy się z komputerem przez porty USB. Stare porty PS/2 są prawie przestarzałe . Klawiatury bezprzewodowe łączą się z systemem przez Bluetooth i są nieco trudne w konfiguracji, w przeciwieństwie do klawiatury USB typu plug and play. Większość klawiatur wymaga zainstalowanego na komputerze oprogramowania do używania klawiszy funkcyjnych. Upewnij się, że klawiatura jest kompatybilna z twoim systemem, zanim faktycznie ją kupisz.

Projekt

Konstrukcja i architektura klawiatury ma duży wpływ na jakość korzystania z komputera. Na podstawie projektu klawiatury można podzielić na standardowe, gamingowe i ergonomiczne.

Najpopularniejsze typy to klawiatury standardowe. W dzisiejszych czasach standardowe klawiatury są wyposażone w klawisze multimedialne oprócz standardowego zestawu 104 klawiszy. Klawiatury do gier są przeznaczone do gier, które zawierają klawisze multimedialne, a także inne klawisze specjalne do gier.

Ergonomiczne klawiatury są zaprojektowane tak, aby naturalnie układać dłonie i zmniejszać zmęczenie, zapewniając odpowiednią podpórkę pod nadgarstki, aby zmaksymalizować komfort. Na pewno są drogie, ale są warte swojej ceny. Wybierz ergonomiczną klawiaturę, jeśli cierpisz na zespół cieśni nadgarstka.

Ci, którzy korzystają z komputera w ciemności, mogą preferować klawiaturę z podświetleniem. Ci, którzy skupiają się na przenośności, mogą chcieć uzyskać elastyczną, składaną klawiaturę, która nie zajmuje dużo miejsca w ich torbach. Dla osób podatnych na wypadki na rynku dostępne są klawiatury odporne na działanie cieczy.

Dla tych, którym zależy na komforcie, odpowiednie mogą być klawiatury o konstrukcji dzielonej lub z odpowiednią podkładką pod nadgarstek. Dla programistów klawiatura w układzie DVORAK jest lepsza od standardowego układu QWERTY. Dla tych, którzy mają obsesję na punkcie czystości, dostępne są klawiatury, które można prać.

Wielu producentów wlało wiele sprytnych pomysłów do swoich projektów klawiatur. Wybierz ten, który spełni Twoje wymagania.

Przewodowa a bezprzewodowa klawiatura

Konfiguracje przewodowe i bezprzewodowe mają swoje zalety i wady . Konfiguracja bezprzewodowa odcina przewód, który zaśmieca biurko, ale istnieje ryzyko, że zakłóca on działanie innych urządzeń bezprzewodowych.

Do gier preferowane są klawiatury przewodowe, ponieważ klawiatury bezprzewodowe mają tendencję do opóźnień, co utrudnia rozgrywkę. Klawiatury bezprzewodowe są zasilane bateryjnie, które co jakiś czas trzeba ładować lub wymieniać. To zwiększa koszty. Dlatego klawiatura, która obsługuje zarówno konfiguracje przewodowe, jak i bezprzewodowe, jest preferowana przez wielu, którzy chcą tego, co najlepsze z obu światów.

Dodatkowe klawisze funkcyjne

Aby przyspieszyć wykonywanie zadań, wiele klawiatur ma obecnie dodatkowe klawisze funkcyjne do uruchamiania aplikacji, kontrolowania głośności, sterowania odtwarzaczem muzyki itp. Zawierają również klawisze zarządzania energią, specjalne układy znaków i konfigurowalne klawisze skrótów, które czasami są bardzo przydatne. Niektóre klawiatury są wyposażone w touchpad lub minijoystick zastępujący mysz.

Cena

W zależności od funkcji, które zawierają, klawiatury są dostępne w różnych cenach. Oczywiście im więcej ma funkcji, tym jest droższy. Poszukaj klawiatury, która spełni Twoje wymagania, a także Twój budżet . Bądź mądry i nie wydawaj na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz.