Categories:

Wprowadzenie do szydełkowania: Co to szydełkowanie?

Szydełkowanie to sztuka przędzy, w której  tekstylia są tworzone za pomocą pojedynczej igły z haczykowatym brzegiem i przędzą. Podobnie jak na drutach, szydełko służy do tworzenia  szali, swetrów, skarpet itp.  

Zarówno szydełkowanie  , jak i  robienie na drutach były początkowo uważane za  hobby  dla ludzi, którzy mają dużo wolnego czasu . Znany był również jako popularne hobby starszych osób, które wykorzystywały swój czas, robiąc ubrania dla swoich bliskich. 

Jednak z czasem trendy się zmieniły. Szydełkowanie jest teraz popularne wśród grup  wiekowych  i oferuje  nieskończone możliwości. Tak, dobrze to  przeczytałeś.  Szydełko jest dla  wszystkich grup wiekowych. Teraz możesz w zasadzie szydełkować wszystko i wszystko. Gdy już zagłębisz się w  tę sztukę i nauczysz się co najmniej 3 do 4 podstawowych technik szydełkowania, możesz wykonać kilka przedmiotów  za pomocą jednego  ściegu lub kombinacji kilku ściegów. 

Co to jest szydełkowanie?

Szydełko to francuskie słowo oznaczające „hak”.  

Ponieważ  narzędziem użytym do wykonania tkaniny  jest haczykowata igła , sztuka otrzymała nazwę „szydełko”. Igły do ​​szydełkowania są czasami nazywane haczykami pasterskimi i są zwykle wykonane ze stali, drewna, plastiku, a w przeszłości nawet z kości słoniowej. Proces polega po prostu na splataniu pętli przędzy lub nici w celu stworzenia tkaniny. W przeciwieństwie do robienia na drutach, gdzie wiele oczek jest otwartych na raz, na szydełku  każde oczko jest zakończone przed rozpoczęciem następnego.   

Korzyści z szydełkowania

Podobnie jak w przypadku każdej sztuki twórczej, szydełkowanie również ma  wiele zalet .

Przeprowadzono kilka badań i badań,  aby zrozumieć , jakie są prawdziwe korzyści z szydełkowania .    

1. Szydełkowanie zmniejsza stres i niepokój

Prawie każdy z nas  czuje się zestresowany lub niespokojny w naszym codziennym życiu .
 
Szydełkując i pozwalając sobie na kreatywność, odrywamy nasz umysł od tego, co nas trapi. Skupiając się na powtarzalnych ruchach poszczególnych szwów i liczeniu rzędów, nasz umysł jest w stanie być bardziej zrelaksowany i wolny od niespokojnych pomysłów i myśli.

 A badanie przeprowadzone w 2018 roku uzasadnia to. W badaniu stwierdzono:  

„ Dane sugerują, że szydełkowanie zapewnia pozytywne korzyści dla dobrego samopoczucia, ponieważ wielu respondentów aktywnie używa szydełka do radzenia sobie z chorobami psychicznymi i wydarzeniami życiowymi, takimi jak smutek, przewlekła choroba i ból. Szydełkowanie jest stosunkowo tanią, przenośną czynnością, której można się łatwo nauczyć i która wydaje się przekazywać wszystkie pozytywne korzyści zapewniane przez robienie na drutach.  

2. Szydełkowanie Odpręża umysł

Powtarzające się i ciągłe szwy przekształcają umysł w rodzaj uważności, która jest bardzo podobna do medytacji. Bez faktycznego medytowania w tradycyjny sposób, czerpiesz korzyści z medytacji poprzez szydełkowanie. Jeśli jesteś kimś, kto wielokrotnie zawiódł w swoim postanowieniu rozpoczęcia medytacji, prawdopodobnie powinieneś pozwolić sobie na próbę szydełkowania.

3. Łagodzi depresję

Kiedy robimy coś, co lubimy, nasze mózgi uwalniają substancję chemiczną znaną jako dopamina, która wpływa na nasze emocje i działa jak naturalny antydepresant.
Naukowcy uważają, że rzemiosło, takie jak szydełkowanie, może sprawić, że poczujemy się szczęśliwsi i lepiej o sobie.

4. Szydełkowanie zwiększa produktywność

Wszyscy kochamy to uczucie spełnienia. Czy nie czujesz się podekscytowany ,  gdy kończysz dokument, zadanie lub projekt ?   

Szydełkowanie daje takie możliwości! Masz tyle kolorów i możliwości, że bez względu na wszystko będziesz przywiązany do aktywności. Szydełkowanie nigdy nie może być nudne. To świetny sposób, aby poczuć się produktywnie.       

5. Szydełkowanie – nadaje się do zajęć grupowych     

Dla tych, którzy szukają korzyści terapeutycznych w ustawieniach grupowych, szydełkowanie może być niezwykle korzystne.

Pracując w rzemiośle, jak szydełkowanie, osoby w grupie mogą natychmiast nawiązać kontakt z innymi członkami grupy i może pomóc w przełamaniu lodów podczas poważniejszych rozmów. Nawet jeśli nie poszukujesz aktywnie terapii, możesz czerpać korzyści z poczucia wspólnoty, które może przynieść szydełkowanie.

6. Szydełkowanie buduje poczucie własnej wartości poprzez bycie produktywnym

Wszyscy chcemy czuć się produktywni i użyteczni, a opracowując projekt, który można podarować jako prezent lub sprzedać na festiwalu rzemieślniczym, możemy to zrobić. 
 
Chociaż nie tworzymy tylko dla komplementów, odrobina zewnętrznych komplementów przez  kogoś, kto kupuje twój gotowy przedmiot lub obdarowanego przez ciebie, noszącego czapkę szydełkową, którą zrobiłeś przez całą zimę, może naprawdę zbudować poczucie własnej wartości, którego potrzebujemy.

7. Szydełkowanie przekształca hobby w biznes

Czy wiesz, że możesz sprzedawać swoją szydełkową sztukę na stronach takich jak Etsy, która pozwala twórcom sprzedawać własne rzemiosło. Możesz także dołączyć do grup na Facebooku, które pozwalają sprzedawać/kupować ręcznie robione artykuły.
Szczerze mówiąc, jest o wiele więcej korzyści z szydełkowania niż to, o czym wspomniano powyżej.

Oprócz tego, że jest klasyczną umiejętnością i niekwestionowaną metodą kreatywności i ekspresji, szydełkowanie ma wiele zalet psychicznych, fizycznych i emocjonalnych.