Categories:

Przewodnik po krzesłach biurowych. Jakie krzesło do biura wybrać?

Wybór krzesła biurowego może nie wydawać się priorytetem, ale udowodniono, że wygoda w pracy pomaga w zwiększeniu wydajności i wpływa na długoterminowe zdrowie fizyczne. 58% osób twierdzi, że spędza przy biurku ponad 5 godzin dziennie, co oznacza, że jest to bardzo długi czas, w którym można czuć się niekomfortowo i może to mieć wpływ na codzienne życie. Jeśli korzystasz z monitora, niewłaściwa wysokość może prowadzić do nadwyrężenia szyi. Podobnie, brak odpowiedniego oparcia na krześle może powodować bóle pleców.

Ograniczenie tych szkód powinno być jednym z głównych czynników branych pod uwagę przy wyborze nowego krzesła biurowego. Nasz przewodnik powie Ci wszystko, co musisz wiedzieć, aby podjąć właściwą decyzję dla swoich pracowników.

Jak wysokie powinno być krzesło do biurka?

Najlepszą radą, jakiej możemy udzielić przy wyborze krzesła biurowego, jest upewnienie się, że jest ono regulowane. To, jak wysokie powinno być krzesło do biurka, zależy od danej osoby, a możliwość kontrolowania wysokości pozwoli Ci znaleźć optymalną dla siebie pozycję. Zbyt niskie krzesło może powodować bóle w dolnej części pleców, zespół cieśni nadgarstka i nadwyrężenie mięśnia rotatorów w barku. Zbyt wysokie ustawienie krzesła może prowadzić do powstania łokcia golfisty – bólu i stanu zapalnego po wewnętrznej stronie łokcia. Kontuzje spowodowane złą postawą przy biurku mogą być przyczyną poważnych problemów zarówno w biurze, jak i poza nim.

Dlatego, aby uniknąć tych urazów, należy znaleźć odpowiednią ergonomię krzesła. Aby zmierzyć prawidłową wysokość krzesła, należy stanąć przodem do niego. Zaleca się, aby najwyższy punkt siedziska znajdował się na poziomie dolnej części rzepki, a gdy usiądziesz, stopy powinny spoczywać płasko na podłodze, a kolana być ustawione pod kątem 90°. Jest to najlepsza pozycja dolnej części ciała do siedzenia przy biurku.

Po ustawieniu krzesła na odpowiedniej wysokości można na tej podstawie sprawdzić ergonomię pozostałych elementów biurka. Pod biurkiem powinna być możliwość wygodnego ułożenia i skrzyżowania nóg. Jeśli tak nie jest, należy je podnieść. Jeżeli natomiast musisz podnieść ręce, aby dosięgnąć klawiatury, oznacza to, że biurko jest za wysokie. Najwygodniej jest, gdy łokcie znajdują się na równi z blatem biurka.

Czego należy szukać w krześle do komputera?

Jak już wspomnieliśmy, rozważając, czym charakteryzuje się dobre krzesło do komputera, należy pamiętać o możliwości regulacji ustawień. Dzięki temu można się upewnić, że krzesło jest idealnie dopasowane do potrzeb użytkownika.

Inne kwestie, które należy wziąć pod uwagę, szukając nowego krzesła biurowego, to

Podparcie lędźwi: Regulowana podpórka lędźwiowa daje swobodę modelowania krzesła w celu dopasowania go do dolnej części pleców. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz uniknąć nadwyrężenia pleców lub innych długotrwałych urazów.

Rozstaw kółek: Posiadanie kółek w podstawie krzesła jest ważniejsze niż mogłoby się wydawać. W ciągu dnia pracy nie zastanawiasz się, jak często się przemieszczasz i sięgasz po przedmioty z biurka swojego lub kolegi. Kółka są ważne, ponieważ zapobiegają nadwyrężeniom podczas sięgania po takie przedmioty.

Obrotowa podstawa: Podobnie jak w przypadku rozstawu osi, wszystko, co pozwala na swobodę ruchów podczas siedzenia na krześle, zapobiega niepotrzebnemu nadwyrężaniu się podczas sięgania po przedmioty. Obrotowa podstawa pozwala na swobodne obracanie się, gdy jest to konieczne.

Tkanina: Priorytetem powinno być zapewnienie komfortu, ale ważne jest również, aby materiał był oddychający. Oddychająca tkanina sprawi, że krzesło nie będzie zbyt gorące i niewygodne. Poduszka również zwiększy komfort użytkowania krzesła, ponieważ siadając na nim nie będziesz już czuł podstawy.

Przetestuj krzesło: Nie jest to coś, czego koniecznie trzeba szukać, ale przetestowanie krzesła przed zakupem może mieć duże znaczenie. Upewnienie się, że jest Ci wygodnie i że zapewnia odpowiednie podparcie, pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.

Przewodnik po krzesłach ergonomicznych

Aby w pełni zadbać o swoje zdrowie i wygodę podczas pracy przy biurku, należy zwrócić uwagę na ergonomiczne aspekty krzesła. Omówiliśmy kwestię wysokości, ale aby zapewnić maksymalny komfort, należy zadbać o inne ustawienia zarówno krzesła, jak i biurka. Oto kilka innych sposobów na dostosowanie krzesła do bardziej ergonomicznej konstrukcji:

Podpórka pod ramiona: Podłokietniki krzesła powinny być tak wyregulowane, aby ramiona spoczywały wygodnie pod kątem 90° wzdłuż boków ciała. Brak odpowiedniego podparcia ramion może powodować pochylanie się ramion do przodu, a w konsekwencji prowadzić do dyskomfortu szyi i kręgosłupa.

Ekran komputera: Ustawiając ekran na biurku, górna część ekranu powinna znajdować się na wysokości oczu. Wyżej lub niżej spowoduje, że będziesz musiał pochylać się do przodu lub do tyłu, aby na niego spojrzeć, co spowoduje stałe obciążenie dla Twojego ciała. Jeśli pracujesz na laptopie, powinien on być podniesiony, tak aby znajdował się na wysokości oczu, a w zasięgu ręki powinna znajdować się klawiatura zewnętrzna. Klawiatury zewnętrzne nie są drogie, a są ważne dla komfortu pracy przy biurku.

Klawiatura: Krzesło należy ustawić tak, aby można było zbliżyć się do biurka w celu łatwego dosięgnięcia klawiatury. Upewnij się, że pod biurkiem jest wystarczająco dużo miejsca, a podpórka na ramię ma odpowiednią wysokość. Klawiatura powinna być umieszczona wystarczająco blisko ciała, aby nie trzeba było pochylać się do przodu w celu jej dosięgnięcia.

Wygodne siedzenie przy biurku jest ważne dla zdrowia i wydajności pracy. Jeśli w ciągu dnia pracy odczuwasz bóle, będzie to miało wpływ na Twoją pracę i doprowadzi do dyskomfortu poza biurem. Skorzystaj z porad zawartych w naszym przewodniku, aby zadbać o zdrowie fizyczne swoje lub swojego pracownika i zapewnić sobie komfortowy i wydajny dzień pracy.

Leave a Reply