Categories:

Lampa biurowa: jak wybrać lampę na biurko?


Czy zdarzyło Ci się kiedyś siedzieć przy biurku przez wiele godzin przy włączonym świetle jarzeniowym? Albo z naturalnym światłem z okna padającym na biurko? Odkryłeś, że Twoje oczy są podrażnione i swędzą?

Oczy są podrażnione, swędzą, pieką i są bardziej wrażliwe na światło. Odczuwasz obciążenie oczu i pojawia się lekki ból głowy.

Prawie każdy reaguje na tę sytuację tak samo. Aby złagodzić uczucie dyskomfortu, należy pocierać oczy dłońmi. Następnie pocierasz tył głowy, gdzie pojawia się ten lekko dokuczliwy ból głowy.

Cóż, postanowiliśmy znaleźć rozwiązanie tego irytującego problemu, jakim jest ogromny dyskomfort oczu podczas pracy przy biurku w złych warunkach oświetleniowych.

Odkryliśmy, że problem ten można rozwiązać za pomocą jednego prostego rozwiązania. Wystarczy po prostu dodać dobrej jakości lampę biurkową do miejsca pracy lub nauki.

Lampa biurkowa ma za zadanie oświetlać miejsce pracy, aby zmniejszyć zmęczenie oczu i związane z nim objawy. Nie wspominając o tym, że dobra lampka biurkowa może poprawić nastrój i zwiększyć wydajność pracy.

Wybór idealnej lampy biurkowej

Wybór idealnej lampy biurkowej do biura, biblioteki lub gabinetu może być trudnym zadaniem. Zwłaszcza, gdy naprawdę weźmie się pod uwagę wszystkie czynniki, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie kolejnej lampy biurkowej.

Różnica między wspaniałą lampą biurkową a zwykłą lampą ok. polega na tym, jakie cechy powinna posiadać lampa biurkowa, aby ułatwić Ci wykonywanie zadań.

Nikt z nas nie jest taki sam jak inni. Każdy z nas ma inne potrzeby, jeśli chodzi o wybór odpowiedniej lampy biurkowej. Zasadniczo to, jakie zadanie chcesz wykonać i jakie są Twoje potrzeby wzrokowe, zadecyduje o tym, jaka lampa biurkowa będzie dla Ciebie najlepsza.

Istnieje wiele stylów, które oferują szeroki wachlarz funkcji. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ dzięki wielu opcjom dostępnym obecnie na rynku każdy znajdzie idealną lampę biurkową dla siebie.

Oto kilka pytań, które należy rozważyć przy wyborze kolejnej lampy biurkowej.

Jakie jest przeznaczenie lampy biurkowej?

Oczywiście, najbardziej podstawowym zadaniem lampy jest zapewnienie światła. Lampa biurkowa ma jednak o wiele bardziej praktyczne zastosowanie. Popularna nazwa oświetlenia lampki biurkowej to “oświetlenie zadaniowe”. Zwiększasz swoją produktywność, ponieważ odpowiedni rodzaj oświetlenia zadaniowego może pozytywnie wpłynąć na Twój nastrój i zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jak dużo światła naprawdę potrzebujesz?

Nie ma dowodów na to, że złe oświetlenie ma długotrwały wpływ na wzrok. Istnieją jednak istotne dowody na to, że złe oświetlenie będzie miało nieprzyjemne skutki krótkoterminowe, takie jak bóle głowy i duże zmęczenie oczu.

Można tego uniknąć, zapewniając odpowiednią ilość światła równomiernie rozłożonego na obszarze roboczym.

Miarą natężenia oświetlenia jest rozkład światła na płaskiej powierzchni roboczej, zwany stopo-kandylami. Najbardziej akceptowalny zakres dla większości lamp biurkowych do użytku domowego i biurowego powinien wynosić od 30 do 50 stopni świecenia.

Innym rodzajem pomiaru strumienia świetlnego jest strumień świetlny (lumen). Typowy zakres dla oświetlenia zadaniowego to 1000 – 1400 lumenów. Wiele lamp biurkowych jest wyposażonych w ściemniacze oraz przełącznik trybu pracy góra/dół, co ułatwia znalezienie odpowiedniego rozwiązania dla danego blatu biurka.

Gdzie umieścić lampę biurkową?

Jak już wspomniano, głównym zadaniem lampy biurkowej jest zapewnienie oświetlenia miejsca pracy, które zmniejszy zmęczenie oczu. Umiejscowienie lampy biurkowej ma również kluczowe znaczenie dla zapewnienia jej optymalnej wydajności.

Dobrą zasadą jest umieszczenie lampki w odległości od 15 do 36 cali od miejsca pracy, w zależności od potrzeb. Wiele współczesnych lamp biurkowych jest wyposażonych w regulowane ramiona, co pozwala na znalezienie pożądanej wysokości.

Podczas naszych badań odkryliśmy, że warto rozważyć, po której stronie umieścić lampkę.

Jeżeli jesteś osobą praworęczną, umieść lampę biurkową po lewej stronie i odwrotnie, jeżeli jesteś leworęczny. Pozwoli to znacznie zmniejszyć ilość cieni rzucanych na miejsce pracy.

Czy w miejscu, w którym ma być umieszczona lampa, znajduje się źródło zasilania?

Upewnij się, że przewód lampy biurkowej może sięgnąć do gniazdka ściennego lub do listwy zasilającej, której używasz do zasilania innych urządzeń wymagających prądu.

Obecnie istnieje wiele różnych wersji bezprzewodowych lamp biurkowych. Niektóre z nich są wyposażone we wtyczkę USB, dzięki której można je naładować.

Jakich innych cech należy szukać w lampie biurkowej?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze lampy biurkowej należy rozważyć kilka jej cech. Oczywistą sprawą jest oświetlenie – wiele lamp biurkowych oferuje różne opcje oświetlenia.

Mogą one służyć do oświetlania zadań, otoczenia, a nawet akcentów.

Niektóre lampy biurkowe oferują wszystkie trzy opcje. To, jakiego rodzaju oświetlenia potrzebujesz, zależy wyłącznie od tego, co zamierzasz robić przy biurku.

Kolejną cechą, którą można rozważyć, jest dekor. W większości przypadków lampy biurkowe są wybierane ze względu na ich praktyczne zastosowanie. Jeśli jednak znajdziesz taką, która jest praktyczna, a jednocześnie pasuje do atmosfery istniejącego blatu biurka, będzie ona estetyczna. To z kolei może przyczynić się do poprawy feng shui w Twoim domu lub biurze.

Wysokość to kolejna kluczowa cecha, którą należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji przed zakupem. Wiele współczesnych lamp biurkowych ma możliwość regulacji wysokości, dzięki czemu można je dopasować do indywidualnych potrzeb.

Poziom jasności to również ważna cecha, którą należy rozważyć. Jasność lampy biurkowej często zależy od rodzaju zastosowanej żarówki. Jednak obecnie wiele lamp jest wyposażonych w przełączniki regulacji jasności.

Rzeczy, które należy rozważyć przed zakupem lampy biurkowej
Po szeroko zakrojonych badaniach nad lampami biurkowymi, zakończonych zadaniem sobie tych samych pytań, o których wspomniałem powyżej. Wymyśliliśmy najlepsze naszym zdaniem atrybuty, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze świetnej lampy biurkowej.

11 rzeczy do rozważenia przed zakupem lampy biurkowej.

Rozważ typy lamp biurkowych

Ze względu na rodzaj żarówki rozróżnia się 5 typów lamp biurkowych.

Halogenowa lampa biurkowa
Tego typu lampy są idealne, jeśli dużo czytasz przy biurku. Zapewniają one jasne, naturalne światło, które ułatwia skupienie się na tekście. Jasne, białe światło lampy halogenowej zmniejsza zmęczenie oczu.

Żarówka halogenowa będzie działać 2-3 razy dłużej niż zwykła żarówka. Wyjątkową cechą żarówek halogenowych jest to, że zużywają od 10% do 20% mniej energii niż standardowe żarówki.

Żarowa lampa biurkowa
Żarowe lampy biurkowe wykorzystują typową żarówkę, która wytwarza światło dzięki ciepłu żarnika palącego się wewnątrz żarówki. Ten typ lampy emituje ciepłą, lekko żółtawą poświatę.

To sprawia, że jest to doskonałe źródło światła na wieczór! Te lampy biurkowe są nieco tańsze od pozostałych, ale ich żarówki nie działają tak długo.

Lampa biurkowa o pełnym spektrum światła
Jeśli jesteś grafikiem, projektantem wnętrz lub wykonujesz zawód, w którym konieczne jest szczegółowe widzenie kolorów. Wtedy lampa biurkowa Full-Spectrum będzie dla Ciebie idealna. Lampy te sprawiają, że kolory wyglądają wyjątkowo, ponieważ światło pokrywa spektrum elektromagnetyczne od podczerwieni do bliskiego ultrafioletu.

To jest w zasadzie to, co robi nasze Słońce, gdy jego światło rozchodzi się po Ziemi. Światło o pełnym spektrum jest również znane z tego, że zwiększa jasność i ostrość widzenia. Stwierdzono, że zwiększa ono produktywność w miejscu pracy.

Fluorescencyjna lampa biurkowa
Ten szczególny rodzaj lampy biurkowej dostępny jest w kilku kształtach i stylach, co czasami ułatwia znalezienie takiego, który będzie pasował do wystroju wnętrza.

Fluorescencyjna lampa biurkowa zapewnia równomierne pokrycie całej przestrzeni roboczej bardzo naturalnym światłem.

Żarówki fluorescencyjne są również bardzo wydajne; ich trwałość jest prawie 11 razy większa niż tradycyjnych żarówek. Inną cechą świetlówek jest to, że wydzielają tylko około 30% ciepła.

Lampa biurkowa LED
Po pierwsze, lampy LED wydzielają znacznie mniej ciepła niż wszystkie inne lampy wymienione powyżej. Lampa biurkowa LED to nowa era lamp biurkowych. Są one dostępne w wielu unikalnych wzorach, dzięki czemu można uzyskać bardziej elegancki wygląd lampy biurkowej.

Dioda LED jest światłem kierunkowym, co oznacza, że tworzy skupioną wiązkę światła, a nie rozsyła je we wszystkich kierunkach.

Co to dokładnie oznacza? Światło będzie padać na obszar roboczy bez oślepiania i bez zabłąkanego światła świecącego w oczy.

Żywotność lamp LED może wynosić do 50 000 godzin. Lampy biurkowe LED mają nieco wyższą cenę, ale w porównaniu z innymi typami lamp biurkowych kosztują mniej niż rachunki za energię.

Zastanów się nad funkcjami

Czy kupujesz lampę z odpowiednim typem żarówki do swoich projektów? Przed dokonaniem zakupu zawsze należy rozważyć swoje potrzeby oświetleniowe.

Wiele lamp wyposażonych jest w ściemniacze i inne funkcje oświetleniowe. Jeśli estetyka jest dla Ciebie ważna, to oczywiście rozważ wystrój wybranej lampy.

Upewnij się, że wiesz, jaką wysokość powinna mieć Twoja lampa biurkowa. Wiele lamp jest wyposażonych w regulowane lub elastyczne ramiona, co pozwala dostosować wysokość do aktualnych potrzeb.

Następnie jest jasność, upewnij się, że masz lampę biurkową, która będzie oferować jasność, że chcesz. Jak wspomniano wcześniej, jasność jest zwykle podyktowane przez typ żarówki, która jest używana w swojej lampy biurkowej.

Weź pod uwagę materiał

Lampy biurkowe wykonuje się z kilku różnych rodzajów materiałów. Najczęściej są to formy z tworzywa sztucznego, elastyczna metalowa szyjka pokryta tworzywem sztucznym, ceramika, drewno itp.

Wybór materiału, z którego ma być wykonana lampka biurkowa, zależy wyłącznie od tego, czy będzie ona pasowała do istniejącego biura.

Rozważ typ żarówki

Rodzaj wybranej żarówki determinuje wiele czynników związanych z mocą światła lampy biurkowej. Wiedząc, co będzie głównym celem na stanowisku pracy, należy ułatwić wybór rodzaju żarówki.

Jak wspomniano powyżej, każdy typ żarówki do lampy biurkowej oferuje swoje własne, unikalne korzyści.

Rozważ regulację oświetlenia

Wiele lamp biurkowych jest wyposażonych w różne rodzaje regulacji oświetlenia. Mogą to być zarówno regulatory ściemniania, jak i przełącznik mocy niskiej/wysokiej, a także regulatory pozwalające na regulację oświetlenia otoczenia, akcentującego itp.

Upewnij się, że wiesz, jakie elementy regulacyjne powinny być dostępne w zestawie z lampą biurkową.

Rozważ rozmiar lampy

Lampy biurkowe są oczywiście dostępne w wielu różnych rozmiarach. Jak duże jest Twoje biurko lub miejsce pracy? Jak duża lub mała powinna być lampa biurkowa? To tylko kilka prostych pytań, które warto sobie zadać. Jestem pewien, że sam możesz wymyślić inne.

Zastanów się nad wzornictwem

Czy chcesz mieć praktyczną lampkę na biurko? A może szukasz czegoś eleganckiego, co będzie pasować do już istniejącego wystroju biura?

Sugerowałbym uważne przyjrzenie się konstrukcji lampy biurkowej, której zakup rozważasz. Na przykład, czy podstawa lampy wygląda na wystarczająco solidną?

Czy lampa zmieści się w miejscu, w którym będzie stała?

To tylko kilka kwestii, które warto rozważyć, analizując projekt lampy biurkowej do swojego miejsca pracy.

Rozważ jasność i możliwość regulacji światła

Jak wspomniano wcześniej, jasność lampy biurkowej zależy głównie od rodzaju zastosowanej żarówki. Jednak niektóre lampy biurkowe, takie jak Full Spectrum, umożliwiają dostosowanie poziomu jasności do potrzeb użytkownika.

Oczekiwany poziom jasności zależy od rodzaju czynności wykonywanych przy biurku oraz od tego, co uważasz za optymalną jasność.

Tak więc, wybrać typ lampy biurkowej chcesz mądrze, zwłaszcza jeśli chodzi o ilość jasności chcesz.

Rozważ typ zasilania

Czy chcesz lampę biurkową z przewodem, czy nie? Do wyboru jest wiele lamp z przewodami, które można podłączyć bezpośrednio do zwykłego gniazdka ściennego.

A może chcesz mieć bezprzewodową lampę biurkową? Obecnie na rynku dostępnych jest wiele nowych lampek biurkowych LED z możliwością ładowania przez port USB.

Istnieją także lampki biurkowe zasilane bateriami. Wybór rodzaju zasilania lampy biurkowej to zdecydowanie osobista i praktyczna decyzja, którą należy rozważyć.

Zastanów się, ile energii zużywa lampa biurkowa

Nie każda lampa biurkowa jest tak samo energooszczędna jak inna. Najmniej wydajna jest lampa biurkowa żarowa, a najbardziej wydajna – lampa biurkowa LED.

Zdecydowanie należy sprawdzić, jaką wydajność energetyczną wykorzystuje lampa biurkowa, na której zakup się zdecydujemy.

Rozważ cenę i gwarancję

Jakim budżetem dysponujesz? Jest to zwykle ważny czynnik, który należy rozważyć. Niektóre lampy są bardzo tanie, ale może im brakować wielu funkcji, takich jak regulacja światła.

Inne mogą być droższe, ale zazwyczaj są wyposażone we wszystkie funkcje, które zapewniają pełną kontrolę nad oświetleniem biurka.

Sugeruję, aby zawsze zwracać uwagę na rodzaj gwarancji dołączanej do lampy biurkowej, której zakupem jesteś zainteresowany.

Ostateczny werdykt

Dzięki badaniom przeprowadzonym w naszym przewodniku zakupu lamp biurkowych dowiedzieliśmy się wielu rzeczy na temat tego, czego należy szukać w dobrej lampie biurkowej.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowej lampy biurkowej do biura lub do pracy. Mam nadzieję, że te wskazówki dotyczące zakupu lamp biurkowych pozwoliły Ci zrozumieć, czego potrzebujesz, aby wybrać odpowiednią lampę biurkową.

Leave a Reply