Categories:

15 zaskakujących faktów o piwoniach

Piwonie. Stylowe, romantyczne i odrobinę zadziorne – są kwiatowym hitem. Ponadto są najmodniejszymi kwiatami w okolicy – hashtag #peonies ma ponad 2,8 miliona postów na Instagramie! Ale co kryje się za tymi wszystkimi perfekcyjnymi płatkami? Aby się tego dowiedzieć, poszukaliśmy trochę informacji. Oto kilka zabawnych faktów na temat tych (insta)sławnych piękności.

Są ślubnym zwycięzcą

Symbolizują szczęście i szczęśliwe małżeństwo, nic więc dziwnego, że peonie są popularnym prezentem ślubnym. Są też prezentem z okazji 12. rocznicy ślubu.

Piwonie są odpowiednie dla księżnej

Peonie to podobno ulubione kwiaty aktorki, działaczki i księżnej Sussex, Meghan Markle. Kiedyś na Instagramie napisała, że piwonie sprawiają jej “nieskończoną radość”. Nam też, Meghan.

Są stare, naprawdę stare

Mówi się, że kwiaty piwonii istnieją już od 4000 lat! Pochodzą z Chin i zostały przywiezione do Europy w 1800 roku, gdzie od tamtej pory stały się wielkim hitem.

Piwonie nie zwlekają

Sezon na piwonie jest krótki i słodki – to właśnie czyni je tak wyjątkowymi. W Wielkiej Brytanii trwa on od kwietnia do połowy czerwca, więc jeśli chcesz mieć wazon pełen pięknych pasteli, koniecznie zapisz tę datę w swoim kalendarzu!

Nie lekceważ piwonii

Kwiaty piwonii zaczynają się jako małe, ciasne pąki – przypominające piękne piłeczki golfowe – ale gdy się otworzą, ukazują wielkie, rozdęte kwiaty, zwykle około trzykrotnie większe od pierwotnego pąka. To dopiero przemiana!

Piwonie uwielbiają masaż (tak, naprawdę!)

Jeśli chcesz, aby twoje piwonie szybciej się otworzyły, możesz je trochę pomasować. Delikatnie masuj pąki przy szyjce łodygi, a następnie umieść je w nasłonecznionym miejscu.

Piwonie są tu na dobre, ale nie na długo

Piwonie mają krótszą trwałość niż większość innych kwiatów ciętych (około 5 dni). Dlatego też nasze kwiaciarnie wysyłają je w pąku, abyś mógł cieszyć się nimi w pełni ich kwitnienia.

Istnieją setki rodzajów peonii

Kiedy mówisz, że lubisz piwonie – które z nich masz na myśli? Istnieją setki odmian piwonii, a rośliny piwonii mogą żyć przez setki lat!

Różne kolory = różne znaczenia

Podobnie jak w przypadku wielu innych kwiatów, znaczenie kwiatów piwonii zmienia się w zależności od ich koloru. Czerwone peonie oznaczają miłość, różowe – szczęście i powodzenie, a białe – nieśmiałość.

Chiny mają miasto piwonii

Luoyang w Chinach jest znane jako miasto piwonii. Znajduje się tam wspaniały narodowy ogród piwonii, w którym rośnie ponad 100 rodzajów tych wspaniałych kwiatów. Co roku odbywa się tam festiwal piwonii, w którym uczestniczą miliony osób. Gdzie jest mój paszport?

Piwonie były używane jako lekarstwo

Kwiat piwonii, stosowany w medycynie chińskiej od ponad 1500 lat, jest wykorzystywany do leczenia wszelkiego rodzaju dolegliwości, od bólu porodowego poczynając. Imponujące, ale naszym zdaniem i tak najlepiej prezentują się w wazonie!

Piwonie uprawia się na Alasce!

Mieszkańcy Alaski, bardziej znani z mroźnej pogody niż z pól kwiatów, odkryli jednak, że piwonie dobrze rozwijają się na ich chłodnej ziemi, a eksport piwonii rośnie.

Piwonie mogą zmieniać kolor

Niektóre piwonie, na przykład odmiana Coral Charm, zmieniają kolor w trakcie kwitnienia – właśnie wtedy, gdy wydawało się, że nie mogą być już piękniejsze.

Piwonie są kwiatem stanu Indiana

Mieszkańcy Indiany mają szczęście, że ich kwiatem stanowym jest piwonia. Została ona wybrana w 1957 roku, najwyraźniej dzięki sprytnym manewrom politycznym miejscowego hodowcy piwonii.

Piwoni pochodzi z mitu greckiego

Nazwa kwiatu piwonii pochodzi z greckiego mitu. Historia głosi, że Paeon, lekarz greckich bogów, rozgniewał boga medycyny Asklepiosa. Paeon użył mlecznego płynu z korzenia piwonii, aby skutecznie wyleczyć innego boga i Asklepios stał się zazdrosny. Aby uchronić Paeona przed gniewem Asklepiosa, Zeus (czyli bóg naczelny) przemienił go w kwiat piwonii.

Chcesz wysłać ten intrygujący kwiat do przyjaciół? Pospiesz się, sezon na piwonie jest krótki, ale słodki!

Leave a Reply