Categories:

Dieta śródziemnomorska – dlaczego warto?


Dieta śródziemnomorska to plan zdrowego odżywiania. Opiera się na roślinach i wykorzystuje tradycyjne smaki oraz metody gotowania charakterystyczne dla danego regionu

Szukasz zdrowego dla serca planu żywieniowego? Dieta śródziemnomorska może być odpowiednia.

Dlaczego dieta śródziemnomorska?

Zainteresowanie tą dietą rozpoczęło się w latach 50. ubiegłego wieku, kiedy zauważono, że choroby serca nie występowały tak często w krajach śródziemnomorskich, jak w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu liczne badania potwierdziły, że dieta śródziemnomorska pomaga zapobiegać chorobom serca i udarom mózgu.

Co to jest dieta śródziemnomorska?

Dieta śródziemnomorska to sposób odżywiania się oparty na tradycyjnej kuchni Grecji, Włoch i innych krajów położonych nad Morzem Śródziemnym.

Podstawą diety jest żywność pochodzenia roślinnego, taka jak pełne ziarna, warzywa, rośliny strączkowe, owoce, orzechy, nasiona, zioła i przyprawy. Oliwa z oliwek jest głównym źródłem dodatkowych tłuszczów.

Ryby, owoce morza, nabiał i drób są spożywane z umiarem. Czerwone mięso i słodycze są spożywane sporadycznie.

Zdrowe tłuszcze zamiast niezdrowych

Oliwa z oliwek jest głównym źródłem dodatkowych tłuszczów w diecie śródziemnomorskiej. Oliwa z oliwek zawiera tłuszcze jednonienasycone, które obniżają poziom cholesterolu całkowitego i lipoprotein o niskiej gęstości (czyli “złego” cholesterolu). Orzechy i nasiona również zawierają tłuszcze jednonienasycone.

Tłuste ryby, takie jak makrela, śledź, sardynki, tuńczyk biały i łosoś, są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Te wielonienasycone tłuszcze pomagają zwalczać stany zapalne w organizmie.

Kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają również obniżyć poziom trójglicerydów, zmniejszyć krzepliwość krwi oraz obniżyć ryzyko udaru i niewydolności serca.

Co z winem?

Wino jest często kojarzone z dietą śródziemnomorską. Można je spożywać, ale tylko z umiarem. Alkohol może wprawdzie zmniejszać ryzyko chorób serca, ale ma też inne zagrożenia dla zdrowia.

Sposób śródziemnomorski

Chcesz wypróbować dietę śródziemnomorską? Zacznij od poniższych wskazówek:

  • Budować posiłki wokół warzyw, fasoli i pełnego ziarna.
  • Jedz ryby co najmniej dwa razy w tygodniu.
  • Do przygotowywania potraw używaj oliwy z oliwek zamiast masła.
  • Na deser podawaj świeże owoce.

Życie w sposób śródziemnomorski oznacza także aktywność fizyczną i wspólne posiłki z bliskimi. Ciesz się korzyściami!

Leave a Reply